Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

W środę, 8 maja 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci z klasy 5b wraz z panią...

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

W poniedziałek, 6 maja 2024 roku, odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Wiosenne Kwiaty” zorgan...

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

W ramach programu Finansoaktywni, ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów, uczniowie klasy 6c w dniu 23 kwietnia 2024 ro...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W jaki sposób nasze zachowanie wpływa na to, jak nas postrzegają inni? - odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie klasy 2a i 2b szkoły podstawowej uczestniczący w spotkaniu czytelniczym „Poczytaj mi, przyjacielu", które odbyło się w bibliotece szkolnej 30 stycznia 2015 roku. Drugoklasiści poznawali znaczenie pojęć: „dobre maniery", „savoir-vivre", „bon-ton" oraz sposoby kulturalnego zachowania się. Krótka scenka przygotowana przez uczennice klasy 4a szkoły podstawowej: Hannę Kujawińską, Monikę Łuczak i Julię Obałę była ciekawym wprowadzeniem do zajęć, których motywem przewodnim było dobre wychowanie.
Przykładem literatury trafnie i dowcipnie obrazującym poruszane zagadnienia była książka Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci", której wybrane rozdziały czytała młodszym kolegom uczennica klasy IIIA gimnazjum – Karolina Mosiołek.
Wspólnie z Kubą i Bubą, bohaterami czytanej książki, uczniowie utrwalili sobie zwroty grzecznościowe, opowiedzieli dlaczego używamy „magicznych słów" i po co mówimy sobie „dzień dobry", „dobry wieczór", „do widzenia" i „dobranoc". Wspólnie ustalili, czym są dobre maniery i ocenili, co wypada, a czego nie wypada robić, dzieląc różne zachowania, z którymi stykają się codziennie, na kulturalne i niegrzeczne. Wyliczanie cech kulturalnego człowieka nie stanowiło dla nich problemu.
Uczniowie zastanawiali się jak wyglądałoby nasze życie, gdyby każdy robił to na co ma ochotę, nie zwracając uwagi na innych i czy ustalone zasady postępowania pomagają nam w życiu. Wspólne rozmowy i rozważania a także wyjaśnienie przysłowia „Jak cię widzą, tak cię piszą" ułatwiły drugoklasistom ustalenie, że nasze zachowanie ma wpływ na to, jak nas oceniają inni ludzie i aby żyć z nimi w zgodzie, należy przestrzegać norm i zasad.
Zajęcia „Jak cię widzą, tak cię piszą. Dobre maniery z Grzegorzem Kasdepke" przygotowała i przeprowadziła pani Agnieszka Kowalewska, nauczyciel bibliotekarz.

Już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie czytelnicze.
Zapraszamy!

 

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3