Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

W środę, 8 maja 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci z klasy 5b wraz z panią...

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

W poniedziałek, 6 maja 2024 roku, odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Wiosenne Kwiaty” zorgan...

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

W ramach programu Finansoaktywni, ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów, uczniowie klasy 6c w dniu 23 kwietnia 2024 ro...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

DSC 3502 1

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 10 obsługuje ponad 600 czytelników (uczniów, rodziców, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły). Zajmuje przestronne pomieszczenie z czytelnią. Posiada ponad 8000 woluminów, kontynuuje prenumeratę 16 czasopism, uwzględniających problematykę dotyczącą przedmiotów nauczania, zagadnień psychologii, pedagogiki i wychowania oraz zainteresowania uczniów.

Dużym powodzeniem wśród młodzieży cieszą się zwłaszcza takie tytuły jak: "Victor Gimnazjalista", "Victor Junior", "Młody Technik", "Wiedza i Życie". Biblioteka gromadzi również filmy na DVD oraz zbiory multimedialne. Księgozbiór jest sukcesywnie wzbogacany zgodnie z potrzebami uczniów i nauczycieli.

W 1999 r. rozpoczęto komputeryzację biblioteki w programie MOL-Vulcan, obecnie wpisy do bazy komputerowej odbywają się na bieżąco w programie MOL Optivum. Tworzone są katalogi, słownik haseł przedmiotowych oraz kartoteka zagadnień. Poza księgą inwentarzową książek prowadzone są też księgi inwentarzowe innych zbiorów: podręczników, filmów, zbiorów multimedialnych oraz książek z darów, a także akcesja czasopism. Baza komputerowa zawiera również tworzoną na bieżąco, często wykorzystywaną, kartotekę przedmiotową artykułów z prenumerowanej prasy. Wypożyczenia podręczników odbywają się za pomocą czytnika kodów kreskowych. W czytelni znajduje się sześciostanowiskowa pracownia komputerowa z dostępem do Internetu.

Obsługą biblioteki zajmują się bibliotekarki, Agnieszka Kowalewska i Urszula Papierska, które dbają o dobrą organizację pracy w zakresie obowiązków pedagogicznych i czynności biblioteczno-technicznych. Pracownicy biblioteki chętnie współpracują z wychowawcami klas i nauczycielami przedmiotów w poznawaniu uczniów i ich preferencji czytelniczych, realizacji zajęć lekcyjnych. Służą pomocą w przygotowaniach do lekcji, konkursów i organizowaniu imprez szkolnych.

Dobre warunki lokalowe pozwalają na prowadzenie zajęć z zakresu edukacji czytelniczej. Biblioteka jest też miejscem, w którym odbywają się imprezy czytelnicze, spotkania autorskie, konkursy oraz inne uroczystości szkolne. W ramach pracy z czytelnikiem realizowany jest program Centrum Edukacji Obywatelskiej PoczytajMY, akcja Czytam Sobie, ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Uczniowie poszczególnych klas realizują klasowe projekty czytelnicze, wśród uczniów przeprowadzane są plebiscyty i konkursy związane z książką i czytaniem. Tradycją szkoły i biblioteki stało się „Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej” oraz „Dzień Pluszowego Misia”.

Biblioteka szkolna współpracuje z bibliotekami działającymi w mieście oraz innymi instytucjami kultury organizując prelekcje i spotkania związane z patronką szkoły, Marią Konopnicką, oraz innymi literatami związanymi z Kaliszem i regionem. Uczniowie poznają księgozbiór bibliotek miejskich, zasady korzystania z katalogów on-line, uczestniczą w lekcjach i wystawach oraz konkursach organizowanych przez te placówki.

Za podstawowe cele pracy biblioteki uważa się przygotowanie uczniów do samokształcenia w dalszych etapach edukacji szkolnej, aktywnego odbioru dóbr kultury, rozwijanie ich zainteresowań oraz pomoc kadrze pedagogicznej w pracy dydaktyczno – wychowawczej poprzez gromadzenie, opracowanie, udostępnianie zbiorów oraz tworzenie warsztatu informacyjno-bibliograficznego.

 

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3