Tydzień Języków Obcych obchodzony w tym roku szkolnym w dniach od 18 do 22 marca 2024 roku stanowi stały punkt w kalendarzu wydarzeń szkolnych, a dodatkowo wpisał się w realizację programu „Dziecko z Pasją” Fundacji Uniwersytet Dzieci w Klasie, który ma na celu rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów. W tym roku postanowiliśmy zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na autorów ich ulubionych bajek, baśni i powieści.
W poniedziałek 18 marca uczniowie klas IV – VIII przygotowali ekspozycje przedstawiające wybranych autorów i ich dzieła: klasa 4a - Astrid Anna Emilia Lindgren, klasa 4b - Lucy Maud Montgomery, klasa 4c - Carlo Collodi, klasa 5a - Michael Bond, klasa 5b - Tove Marika Jansson, klasa 5c - Hans Christian Andersen, klasa 6a - Bracia Grimm, klasa 6b - René Goscinny, klasa 6c - Roald Dahl, klasa 7a - James Matthew Barrie, klasa 7b - Charles John Huffam Dickens, klasa 7c - John Ronald Reuel Tolkien, klasa 8a - Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry. Wykazali się wielką kreatywnością, aby zainteresować rówieśników odwiedzających podczas przerw ich prezentacje. Na wszystkich ekspozycjach znajdowały się wybrane przez p. Kowalewską egzemplarze powieści i bajek ze zbiorów naszej biblioteki. Jury, w skład którego weszli: dyrektor szkoły p. Beata Prus, bibliotekarz p. Agnieszka Kowalewska, nauczyciel plastyki p. Magdalena Molczyk – Magdańska oraz nauczyciel geografii p. Maciej Głowacki, oceniło przygotowane przez uczniów ekspozycje i wyróżniło pięć grup uczniów z klas 4a, 4b, 5b, 5c i 7b. Tego dnia uczniowie mieli również okazję poznać ciekawostki, umieszczane w różnych miejscach szkoły, związane z ich ulubioną serią powieści o Harrym Potterze.
Wtorek 19 marca był dniem konkursów. W czasie I LOVE TRANSLATIONS, zadaniem uczestników było przetłumaczenie jak największej ilości fragmentów zdań w ciągu 10 minut. Uczniowie wszystkich klas mieli również okazję pokazać własne umiejętności artystyczne w konkursie plastyczno – językowym na najciekawsze słówko w języku angielskim lub niemieckim. Zgłoszone prace zostały ocenione przez nauczyciela plastyki p. Magdalenę Molczyk – Magdańską.
Kolejny dzień – środa, to czas strojów i przebierania się za bohaterów bajek, książek i filmów dla dzieci i młodzieży. Największym zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas I – III, którzy zaprezentowali najwięcej charakterystycznych strojów.
W czwartek tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Języków Obcych, który stał się okazją do zabawy oraz podsumowania wydarzeń z pozostałych dni. Spotkanie rozpoczął występ uczennicy klasy 7a, Alicji Romanek, która zaśpiewała piosenkę Adele, następnie uczniowie klasy 6a przedstawili najciekawsze sceny z serii o Harrym Potterze. Wiedzę na temat tego bohatera można było sprawdzić w zabawie interaktywnej Kahoot. „Na podium” stanęły trzy drużyny – III miejsce: Franciszek Nowicki i Wojciech Wolarz z klasy 7b, II miejsce: Wanessa Wróblewska, Aleks Wróblewski i Wiktor Gwóźdź z klasy 7b, oraz I miejsce: Wojciech Makowski i Antoni Gruszka z klasy 6c.
W konkursie „I love translations” w kategoriach poszczególnych poziomów klas najwięcej punktów zdobyli: Filip Olszyna z klasy 4c, Maja Palusińska z klasy 5c, Amelia Humelt z klasy 6a, Maciej Niewiadomski z klasy 7b oraz Cezary Werbiński z klasy 8a. Konkurs został przygotowany przez panią Katarzynę Antczak i panią Ewę Wronę.
W szkolnym konkursie plastyczno – językowym na najciekawsze słówko w języku angielskim wyróżniono prace sześciu uczniów, a nagrody otrzymali: Laura Dobrowolska z klasy 2a, Hanna Torbus z klasy 2b, Julia Dobrowolska z klasy 3b, Adam Bonikowski z klasy 4c, Anna Szczerek z klasy 6a oraz Hanna Erman z klasy 7c. W kategorii prac przedstawiających słówko w języku niemieckim wyróżnienie otrzymały: Nadia Królikowska z klasy 7c, Zuzanna Olszyna z klasy 7b i Barbara Morek z klasy 7a.
Doceniono także stroje uczniów, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów. Nagrody otrzymały klasy 1b, 1c i 3b, z których większość uczniów przygotowała stroje. Przyznano też nagrody indywidualne za wyróżniający się strój. Otrzymali je: Hanna Wojnicz z klasy 5b, Lena Jaśniuk i Laura Grzegorczyk z klasy 5c, Liliana Nowak z klasy 5a, Wanessa Wróblewska z klasy 7b oraz grupa uczennic za przedstawienie bohaterów filmu „Alvin i wiewiórki”: Lena Adamus, Sara Garbowicz, Ada Grzelak, Hanna Frąckowiak i Marcelina Sabatowska z klasy 5c i Gabriela Wróblewska z klasy 4b.
Na zakończenie Tygodnia Języków Obcych uczniowie klas VII i klasy 6b spotkali się z wykładowcą Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, Paulem Hackingiem. Prelegent opowiadał o elementach kultury, historii i geografii swojego kraju oraz miejscu pochodzenia – Minnesocie. W niezwykle ciekawy, zabawny i angażujący sposób przekazał ciekawostki, o których nie wiedzą Polacy, np.: których prezydentów przedstawiają banknoty, kto pełni funkcję wiceprezydenta i dlaczego na fladze Stanów Zjednoczonych jest trzynaście pasków. Nasz gość jest wielkim fanem polskiego żurku, więc oczywiście jako podziękowanie za spotkanie otrzymał słoik żurku ugotowanego przez kucharza z naszej stołówki.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział we wspólnej zabawie!