Wizyta w grocie solnej

Wizyta w grocie solnej

W piątek, 1 grudnia 2023 roku uczniowie klasy 1b pod opieką wychowawczyni pani Ewy Pszczoły i pedagoga szkolnego pana Ma...

Szachy w 3D

Szachy w 3D

Przez cały listopad 2023 roku uczniowie klas III i IV podczas zajęć z modelowania i druku 3D, prowadzonych przez pana Ma...

Konkurs „My favourite Teddy Bear”

Konkurs „My favourite Teddy Bear”

Pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelt...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 24 października 2023 roku nauczyciele oraz rodzice uczniów klas I-VIII wzięli udział w spotkaniu z doktorem n. med. Erykiem Matuszkiewiczem, lekarzem Oddziału Toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, wykładowcą katedry i zakładu medycyny ratunkowej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Kluczowym zagadnieniem omawianym przez gościa były „Współczesne zagrożenia związane z zażywaniem środków psychoaktywnych”. Na początku zaprezentował on dane dotyczące liczby osób (dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn) zażywających narkotyki oraz dotkniętych uzależnieniami. Przedstawił przyczyny sięgania przez młodzież po alkohol i środki odurzające. Okazuje się, że znaczny wpływ na te decyzje mają rówieśnicy oraz chęć udowodnienia im, że jest się już dorosłym.

Uczestnicy szkolenia poznali medyczne i naukowe argumenty świadczące o uzależniającym działaniu alkoholu i narkotyków. Dowiedzieli się, jakie nieodwracalne zmiany zachodzą w mózgu, organach wewnętrznych i świadomości narkomanów oraz alkoholików, m.in. zaburzenia zachowania i emocji (np. niekontrolowane wybuchy agresji, „huśtawki” nastrojów), psychozy (pobudzenie, brak logicznego kontaktu, urojenia, lęki), schizofrenia, depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa (mania – depresja), uzależnienie.

W środowisku rodzinnym i szkolnym kluczowa jest uważność dorosłych, dbałość o silne więzi i relacje oraz wspólne spędzanie czasu, np. uprawianie sportu, rozwijanie różnych pasji i zainteresowań. Pan doktor poinformował również gdzie należy szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, w jaki sposób skontrolować własne dziecko oraz jak wygląda proces leczenia.

Prelekcja ta była niezwykle cennym źródłem wiedzy.

Dziękujemy pani Agnieszce Domagale za pomoc w organizacji spotkania :-)

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3