Twoje dane, Twoja sprawa

Twoje dane, Twoja sprawa

W dniach 29 listopada i 1 grudnia 2021 roku, w ramach XII edycji programu edukacyjnego „Twoje dane, Twoja sprawa” organi...

Pluszaki w świetlicy nr 1

Pluszaki w świetlicy nr 1

W czwartek, 25 listopada 2021 roku, w rocznicę powstania maskotki przedstawiającej misia dzieci ze świetlicy numer 1 obc...

Klasa 7b w EC1 w Łodzi

Klasa 7b w EC1 w Łodzi

W dniu 25 listopada 2021 roku klasa 7b pod opieką wychowawcy pani Iwony Ignaczak oraz pana Karola Wilczyńskiego wybrała...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

Od września 2021 roku grupa wychowanków świetlicy szkolnej nr 2 pod kierunkiem nauczycielek języka angielskiego pani Ewy Wrony i pani Karoliny Prętczyńskiej oraz wychowawczyni klasy 2c – pani Justyny Gremblewskiej realizuje projekt e - Twinning „Cultural Kaleidoscope”, który odbywa się we współpracy z rówieśnikami z Turcji, Chorwacji, Grecji, Litwy, Islandii, Hiszpanii i Portugalii.

Dzieci poznają kulturę poszczególnych krajów, wymieniają się życzeniami i informacjami na temat innych państw, zapoznają się z najpiękniejszymi regionami i ich folklorem. Kształtują postawę tolerancji i otwartości na świat. W trakcie pracy rozwijają zdolności artystyczne (plastyczne i muzyczne), kompetencje informatyczne oraz umiejętności językowe, ponieważ językiem komunikacji z rówieśnikami z krajów partnerskich jest język angielski.

W dniu 16 listopada 2021 roku koordynatorka projektu pani Hacer Aktuna z Turcji wraz ze swoimi uczniami zaprosiła nauczycieli ze szkół partnerskich na spotkanie online z fascynującym tureckim gościem - panem Ayhanem Kulagu. Życie pana Ayhana (ang. Iana) związane jest z teatrem, ściśle z teatrem cienia. Jest on aktorem, reżyserem, pisarzem i lalkarzem. Na co dzień mieszka w Nowym Yorku, a jego sztuki wystawiane są na Broadway’u.

Wideokonferencja stała się doskonałą okazją, aby poznać tradycyjną turecką sztukę teatralną zwaną „Karagoz”.  Teatr cienia Karagoz to rodzima tradycja, która zrodziła się w Bursie – niedaleko Stambułu – w XIV wieku. Od swojego powstania aż do końca XIX wieku był on w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek. Współcześnie, mistrzowie Karagöza wprowadzają pewne zmiany do tych klasycznych tekstów, tak aby dostosować je do młodszego odbiorcy. Akcja przedstawień okraszona jest dużą ilością słownego humoru i przeplatana tradycyjną turecką muzyką oraz śpiewem.

Pan Ayhan przybliżył również technikę tworzenia lalek, które projektuje i wykonuje własnoręcznie, zaprezentował też swój warsztat, odgrywając krótkie scenki z „Hamleta” Szekspira. Spotkanie było okazją do wymiany pozdrowień oraz informacji na temat bieżących wydarzeń w poszczególnych krajach, a także do zaplanowania kolejnych działań w ramach międzynarodowej współpracy szkół. Obecnie przygotowujemy się do obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka oraz World Hello Day.

 

Już wkrótce kolejna relacja z projektu :-)

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3