Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

W środę, 8 maja 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci z klasy 5b wraz z panią...

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

W poniedziałek, 6 maja 2024 roku, odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Wiosenne Kwiaty” zorgan...

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

W ramach programu Finansoaktywni, ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów, uczniowie klasy 6c w dniu 23 kwietnia 2024 ro...

W czwartek, 22 września 2016 roku, uczniowie klasy IIB gimnazjum wraz z nauczycielem języka polskiego, panem Jakubem Pokojowczykiem udali się na wyjątkową lekcję biblioteczną do Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego. Celem zajęć było zachęcenie młodzieży do poszukiwania w zbiorach bibliotecznych wiadomości na temat wybitnych postaci, związanych z Kaliszem. Inspiracją do tych działań było życie i twórczość artysty – Władysława Kościelniaka.

Gimnazjaliści wysłuchali wykładu „Życie – dzieło – pasje artysty”, zwiedzili wystawę w holu, zapoznali się z katalogiem bibliotecznym SOWA i wyszukiwali wiadomości o Władysławie Kościelniaku. Mieli przy tym niebywałą okazję zobaczyć, jak powstaje na terenie Książnicy zrekonstruowana pracownia kaliskiego artysty. Władysław Kościelniak przekazał bowiem bibliotece już za życia całkowite wyposażenie swojej pracowni, m.in. meble, książki, dzieła malarskie, rysunki i grafiki, narzędzia i wiele innych, bezcennych dziś, przedmiotów. Dzięki temu już niedługo będzie można zwiedzić pomieszczenie do złudzenia przypominające pracownię, która jeszcze tak niedawno mieściła się w prywatnym mieszkaniu malarza przy ulicy Górnośląskiej. Jedno ze zdjęć poniżej przedstawia częściowo już umeblowane wnętrze. Młodzież mogła zatem zobaczyć i dotknąć przedmioty, którymi otaczał się artysta.

Udział w tej wyjątkowej lekcji, zorganizowanej przez panią Agnieszkę Kowalewską – nauczyciela bibliotekarza na długo pozostanie w pamięci uczniów, którzy dziś już wiedzą, czym dla naszego regionu zasłużył się Władysław Kościelniak.

Władysław Kościelniak urodził się w 1916 roku w Kaliszu. Działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat 40. ubiegłego wieku. Był grafikiem, rysownikiem, malarzem. Jego prace dowodzą, że był to artysta wszechstronny, stosował bowiem wiele technik: drzeworyt, linoryt, akwaforę, litografię, miedzioryt, monotypię i wiele innych. Był także dokumentalistą i historykiem. Opublikował wiele książek i opracowań naukowych. Na swoich pracach plastycznych uwiecznił wiele miejsc znajdujących się w Kaliszu i nie tylko. Kościelniak był także twórcą makiet i rekonstrukcji. Zajmował się także dziennikarstwem. Warto wiedzieć, że był współzałożycielem najważniejszej kaliskiej gazety: „Ziemi Kaliskiej”. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień i nagród, a także państwowych odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Artysta zmarł w 2015 roku, dożywając pięknego wieku: 99 lat. W lipcu 2016 roku zmarła żona artysty, Janina Kościelniak.   

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3