Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W związku z zakończeniem realizacji programu edukacyjnego „Wolontariat z Klasą”, w dniu 12 kwietnia 2016 roku, odbyło się w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu seminarium stanowiące uroczyste podsumowanie całorocznych działań podejmowanych przez 30 szkół z terenu Wielkopolski, w tym przez nasze gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia i wystąpienia prezesa Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej – pana Ryszarda Michalskiego oraz pani Małgorzaty Cieślak i pani Niny Woderskiej – koordynatów projektu.

Prezes CREO przedstawił informacje dotyczące wdrożenia i realizacji programu, omówił  sposób wydatkowania środków finansowych, a także przypomniał cele, które w ramach programu realizowano: zwiększenie zaangażowania społecznego młodzieży, kształtowanie wrażliwości   na potrzeby drugiego człowieka, odpowiedzialności za podejmowane działania, szacunku wobec innych osób oraz umiejętności nawiązywania dialogu międzypokoleniowego. Kształtowanie takich postaw jest bardzo pożądane w naszym kraju, gdyż zaangażowanie Polaków w wolontariat jest trzykrotnie mniejsze, niż np. w Holandii czy Norwegii. Prezes R. Michalski wspomniał także o potrzebie budowania świadomości społecznej wśród młodzieży oraz o trudnej roli opiekunów Szkolnych Klubów Wolontariatu, których zadaniem było zachęcenie młodych ludzi do podjęcia tematu mało dla nich atrakcyjnego, a dotyczącego  niepełnosprawności i starości. Za rzetelność, terminowość, otwartość i nieustępliwość w realizacji wyznaczonych założeń, wyróżniono pięć szkół spośród wszystkich uczestniczących i miło nam poinformować, że to właśnie nasze gimnazjum znalazło się w tej zaszczytnej „piątce”.

Podczas seminarium pani Nina Woderska omówiła najciekawsze zadania, jakie podejmowały szkoły. Zwróciła też uwagę na tzw. modelowanie, czyli postawę nauczyciela, który staje się poprzez swe czyny inspiracją i wzorem do naśladowania i potrafi przekonać uczniów, że nie trzeba być bogaczem, by ofiarować komuś coś cennego. I tutaj, wśród pięciu osób wyróżnionych, znalazła się opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu z naszej szkoły – pani Anna Korniłowicz.

W dalszej części spotkania o wolontariacie w edukacji i roli szkoły w wychowaniu uczniów mówił pan Zdzisław Hofman – przedstawiciel Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Zwrócił on szczególną uwagę na fakt, że wolontariat jest przyczynkiem do tworzenia innowacyjnego społeczeństwa, a rolą szkoły jest także uczenie życia z ludźmi w realnym, a nie wirtualnym świecie. Nawiązał on też do wypowiedzi swej przedmówczyni, podkreślając, że nie ma jakiejkolwiek edukacji bez nawiązania właściwych relacji i odwołał się tutaj do idei Tutoringu, w ramach którego odbywają się zajęcia także w naszej szkole. Wskazał na potrzebę rozwoju i zmian w polskiej szkole mówiąc, że w przedwczorajszych szkołach wczorajsi nauczyciele nie mogą uczyć współczesnej młodzieży jak należy zarządzać przyszłością. Następnie glos oddano pani Zuzannie Janaszek – Maciaszek i panu Markowi Bystrzyckiemu – przedstawicielom Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina. Podziękowali oni zgromadzonym za trud podjęty podczas powoływania do życia Szkolnych Klubów Wolontariatu, a także przypomnieli jak ważnym i odpowiedzialnym zadaniem  jest wybranie i przygotowanie przyszłych wolontariuszy oraz pełnienie opieki nad ich działalnością. Jednak stworzenie przestrzeni do takiej działalności pozwala uczniom nabyć kompetencje społeczne, które zaprocentują w dorosłym życiu. Następnie pani Anna Kubiak z Centrum Inicjatyw Senioralnych mówiła o ważnej roli integracji międzypokoleniowej, zwłaszcza że aktywacja młodzieży w kierunku seniorów była jednym z celów programu. Zgromadzeni mogli się też dowiedzieć, w jaki sposób nawiązywali te relacje wolontariusze z zaangażowanych w działania programowe szkół. Seminarium zakończyło się rozdaniem certyfikatów dla Szkolnych Klubów Wolontariatu oraz podziękowaniem dla wspierających przedsięwzięcie dyrektorów szkół i opiekunów.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3