Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 16 czerwca 2023 roku ósmoklasiści w ramach projektu „Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą” wybrali się wraz z panem Maciejem Głowackim, panią Michaliną Kraszkiewicz i panią Agnieszką Kowalewską na wycieczkę do Rzecina do Torfowiskowej Stacji Doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Wycieczka była nagrodą za zdobycie II miejsca w rankingu placówek realizujących działania projektowe.

Prof. dr hab. inż. Radosław Juszczak z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska opowiedział o roli torfowisk w lokalnej i globalnej emisji i pochłanianiu gazów szklarniowych (cieplarnianych) takich jak dwutlenek węgla, para wodna i metan, a następnie zapoznał młodzież ze specyfiką terenowych badań naukowych oraz specjalistycznym sprzętem badawczym.

Rozmawiano o genezie torfowiska, florze i budowie, a także poznano urządzenia pomiarowe. Istotą badań tego ekosystemu było poznanie jego właściwości absorpcyjnych i emisyjnych gazów szklarniowych w symulowanych - zmieniających się warunkach klimatycznych. Była to wiedza bardzo specjalistyczna i wymagająca od słuchaczy niezwykłej koncentracji uwagi. Dużą atrakcją w trakcie zwiedzania stacji badawczej była możliwość wejścia na powierzchnię torfowiska i poskakania po niej, aby przekonać się jak faluje. To było niezwykłe uczucie, zwłaszcza że pod stopami - pod warstwą „organicznego kożucha” - była kilkumetrowa warstwa wody i osadów zarastających jezioro od 200 lat.

Uczniowie wysłuchali również wykładu na temat przebiegu i przyczyn globalnych zmian klimatycznych. Dowiedzieli się jakie naturalne zmiany klimatu zachodzą na Ziemi i jaką rolę w tych zmianach odgrywa człowiek. Wbrew tym wszystkim, którzy bagatelizują nadchodzącą katastrofę klimatyczną, kolejny raz uzyskano naukowe potwierdzenie, że skala i dynamika współczesnych globalnych zmian klimatycznych to niemal wyłącznie skutek działalności człowieka – głównie spalania paliw kopalnych. Niezwykle dojmująca była część wykładu traktująca o przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych skutkach globalnego ocieplenia. To co usłyszano, nie napawało optymizmem i skłoniło każdego do refleksji nad dalszymi losami ludzkości. Jest zrozumiałe, że to ostatni moment, aby rozpocząć radykalne działania proklimatyczne.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3