Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 11 maja 2023 roku, w ramach działań wynikających z realizacji projektu „Aktywna Szkoła z Klimatem i Zdrową Atmosferą”, uczniowie: Aleksandra Kowalewska (8b), Julia Rapała (8b) i Filip Małota (8a) w towarzystwie pana Macieja Głowackiego (szkolnego koordynatora projektu) złożyli wizytę Naczelnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza – panu Pawłowi Bąkowskiemu.

Celem spotkania było wręczenie przedstawicielowi organu prowadzącego szkołę Kodeksu Postulatów Antysmogowych i Proklimatycznych opracowanego przez naszych uczniów. Inspiracją do przygotowania tego dokumentu była debata ekologiczna, która odbyła się w szkole w dniu 24 kwietnia 2023 roku. Omówiono wówczas główne przyczyny i skutki smogu oraz globalnego ocieplenia. Debatowano również na temat sposobów zapobiegania tym niebezpiecznym zjawiskom. Zebrana wiedza dotycząca działań i inwestycji proklimatycznych podejmowanych w Kaliszu, pozwoliła na stworzenie propozycji rozszerzenia tych obszarów. Tak właśnie powstał nasz szkolny Kodeks Postulatów Antysmogowych i Proklimatycznych.

Oto jego podstawowe propozycje:

  • Kontynuować działania związane z wymianą nieefektywnych kotłów i niskosprawnych źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych oraz dofinansowywać montaż odnawialnych źródeł energii a także działalność kontrolną pod kątem nielegalnego spalania odpadów.
  • Poszukiwać dodatkowych zewnętrznych źródeł finansowania wszelkich programów rozwoju energetyki opartej o OZE, jak np. Program „Czyste Powietrze”.
  • Organizować kampanie edukacyjno – informacyjne podnoszące poziom zainteresowania społecznego zagadnieniami związanymi ze smogiem, zmianami klimatycznymi, niską emisją i OZE poprzez publikacje w lokalnych mediach, organizowanie konkursów, festynów oraz spotkań z ekspertami.
  • Mobilizować lokalne media do poświęcania większej uwagi problemom ochrony środowiska poprzez zaplanowanie stałych rubryk czy wiadomości ekologicznych. Rozważyć możliwość wydawania np. Miejskiej Gazety Ekologicznej.
  • Rozpocząć proces poprawy efektywności energetycznej szkół, szpitali, urzędów i innych instytucji użyteczności publicznej poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, wymianę przestarzałej stolarki okiennej czy docieplanie budynków.
  • Angażować organizacje młodzieżowe, stowarzyszenia, kościoły i związki wyznaniowe do propagowania wśród społeczeństwa postaw proklimatycznych, przekazywania fachowej wiedzy i ważnych komunikatów.
  • Publikować w Biuletynie Informacji Publicznej wszelkie raporty, opinie, stanowiska lub inne dokumenty przedstawiające bieżącą wiedzę o stanie środowiska przyrodniczego i plany działań proklimatycznych.
  • Rozpocząć inwestycję budowania w mieście sieci stacji ładowania aut elektrycznych.
  • Kontynuować wymianę taboru Kaliskich Linii Autobusowych na pojazdy z napędem hybrydowym i elektrycznym.
  • Zainstalować na dużych osiedlach mieszkaniowych Ekosłupki informujące na bieżąco mieszkańców o  aktualnym stężeniudwutlenku siarki, ozonu, pyłówzawieszonych, dwutlenku węgla, czy dwutlenku azotu.

Rozmowa na temat przedstawionych postulatów odbyła się w duchu współpracy i wzajemnego zrozumienia ekologicznych problemów naszego miasta. Podjęto również z panem Naczelnikiem wspólne zobowiązanie, że mimo kończącego się projektu, będziemy współpracować z Urzędem Miasta na rzecz ochrony środowiska w Kaliszu.

Projekt „Aktywna Szkoła z Klimatem i Zdrową Atmosferą” realizowany jest przez naszą szkołę we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide z Poznania. Stanowi on  część programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3