Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

We wtorek, 21 lutego 2023 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego bibliotekarka szkolna – pani Agnieszka Kowalewska – przeprowadziła zajęcia w świetlicy nr 2. Uczniowie zastanawiali się jaką rolę w ich życiu pełni język ojczysty, dlaczego warto o niego dbać i zwracać uwagę na to, w jaki sposób mówimy i jakich słów używamy.

Zajęcia miały na celu promowanie walorów języka polskiego oraz literatury dziecięcej, znajdującej się w zbiorach biblioteki szkolnej. Rozmawiano o słowach, które brzmią tak samo, ale mają inne znaczenia (np. zamek, prąd), o podobnych do siebie wyrazach, w których wystarczy zmienić jedną literkę, by oznaczały co innego (kot – kod; mak – mag), a także wyrazach bliskoznacznych i przeciwstawnych, których poznawanie może być dobrym pretekstem do wielu rodzinnych zabaw.

Nie zapomniano również o znaczeniu gwary, przytaczając przykłady regionalizmów z książki Michała Rusinka pt. „Od mikmaka do zazuli”, oraz poruszono temat rozwijania się języków i ich ginięcia. Wyjaśniono dzieciom znaczenie wyrażenia języków martwych i wspólnie ustalono, że przykładem takiego języka jest łacina.

Uczniowie wykazali się także znajomością powiedzeń związanych z językiem. Potrafili wyjaśnić co mamy na myśli, gdy mówimy, że mamy z kimś wspólny język, albo mamy coś na końcu języka. Wymieniali także zawody związane z językiem (m. in.: logopeda, nauczyciel, tłumacz, aktor). Próbowali sił w wierszykach logopedycznych z książki Małgorzaty Strzałkowskiej  „Gimnastyka dla języka” oraz interaktywnej ruletce z łamańcami słownymi.

Poza książkami wykorzystanymi podczas zajęć bibliotekarka poleciła uczniom jeszcze inne, znajdujące się w szkolnym księgozbiorze, z których dowiedzą się jak poprawnie używać słów oraz lepiej poznają zwroty językowe i przysłowia.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3