Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

W środę, 8 maja 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci z klasy 5b wraz z panią...

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

W poniedziałek, 6 maja 2024 roku, odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Wiosenne Kwiaty” zorgan...

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

W ramach programu Finansoaktywni, ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów, uczniowie klasy 6c w dniu 23 kwietnia 2024 ro...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 9 października 2013 roku odbyła się w naszej szkole niezwykła debata zorganizowana w ramach ogólnopolskiego programu „WF z klasą", ogłoszonego przez Centrum Edukacji Narodowej. Podczas dyskusji staraliśmy się poszukiwać sposobów udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych, zwróciliśmy szczególną uwagę na organizację lekcji wychowania fizycznego i wspólnie zastanawiliśmy się, w jaki sposób można podnieść ich atrakcyjność.
W ramach realizacji programu, trwającego od września do grudnia tego roku przeprowadziliśmy już kilka działań: mityng lekkoatletyczny dla uczniów klas I-III gimnazjum, „Aktywne przerwy" dla całej społeczności szkolnej oraz konkurs plastyczny pod hasłem „Aktywnie po zdrowie".
Podczas debaty mieliśmy zaszczyt gościć:

  • kajakarkę, pięciokrotną srebrną medalistkę Mistrzostw Świata oraz Mistrzynię Europy w konkurencji K-1 na 200m, uczestniczkę IO w Londynie - panią Martę Walczykiewicz,
  • kajakarza, uczestnika olimpiady w Seulu w 1988r., jak również trzykrotnego medalistę Mistrzostw Świata; obecnie - dietetyka i psychoterapeutę - pana Roberta Chwiałkowskiego
  • polskiego chodziarza reprezentującego barwy Gruzji na IO w Londynie w 2012r. - pana Macieja Rosiewicza
  • Naczelnika Wydziału Edukacji - pana Mariusza Witczaka
  • przewodniczącego zespołu przedmiotowego nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły - pana Mateusza Różańskiego

Wypowiedziom uczniów i zaproszonych gości z dużym zainteresowaniem przysłuchiwały się Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Kinga Obała oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 7, pani Beata Prus.
W atmosferę niesamowitych przeżyć i emocji sportowych związanych z występem na Igrzyskach Olimpijskich wprowadziło uczestników spotkania przedstawienie nagrań video przygotowanych przez pana Macieja Rosiewicza. Nagrania powstały podczas jego startów na Olimpiadzie w Londynie w 2012r.
Program „WF z klasą" jest kontynuacją programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi odwagi!", który realizowany był w naszej szkole w ubiegłym roku. Dlatego na początku debaty zaprezentowano film, przygotowany przez Martę Lorenc z klasy IIID gimnazjum, podsumowujący ubiegłoroczne działania.

Podczas spotkania dokonaliśmy również wyboru zadania priorytetowego do realizacji przez naszą szkołę w ciągu bieżącego roku szkolnego. Propozycje były bardzo zróżnicowane. Zostały one wybrane spośród wielu innych jako te, które mogą zmienić oblicze szkolnego sportu.
Nasi goście opowiadali o swojej przygodzie ze sportem i zachęcali do różnego rodzaju aktywności fizycznych:
- Pierwszy raz zetknęłam się ze sportem właśnie na lekcji wychowania fizycznego w szkole. Wtedy to był bardzo lubiany przedmiot, nie było zwolnień i unikania WF-u. To właśnie na tych zajęciach nauczyciele odkryli we mnie talent do sportu. Startowałam w biegach przełajowych, konkurencjach lekkoatletycznych, ale potem poznałam kajakarstwo, w którym się zakochałam – mówiła Marta Walczykiewicz
- Nie trzeba od razu uprawiać sportu wyczynowo. Ważne jednak, żeby w ogóle się ruszać. Sport zawsze może stanowić swoiste koło ratunkowe. Czasami macie gorszy dzień, wtedy warto założyć dres, wyjść z domu, nieco się poruszać i na pewno poczujecie się lepiej. Istotna jest też odpowiednia dieta. Dziewczyny, jeśli przed wyjściem z domu nie zjecie śniadania, to wcale nie wyjdzie wam to na zdrowie. W ten sposób znacznie obniżacie swój metabolizm – przestrzegał dietetyk Robert Chwiałkowski
- Mamy dobrą infrastrukturę sportową – boiska i sale gimnastyczne – ale mimo to uczniowie unikają WF-u. My, jako Wydział Edukacji zrobimy wszystko, żebyście mieli jak najlepsze warunki do ćwiczenia. Ważna jest też rola nauczyciela. Moim zdaniem powinno się oceniać postępy ucznia i wzrost jego umiejętności, a nie czy zmieścił się w czasie określonym w tabelce – stwierdził naczelnik Mariusz Witczak
- W sporcie ważne jest spotkanie odpowiednich osób. Ja miałem szczęście, poznałem znakomitego trenera. Swoją przygodę z profesjonalną rywalizacją zacząłem dopiero na studiach. Ale jak się czegoś bardzo chce i do tego dąży, to niemożliwe nie istnieje. Na wielkiej imprezie może wystąpić każdy. Warto, bo igrzyska to niesamowite emocje, a sport jest chyba najpiękniejszym zjawiskiem na świecie. Bo jest prawdziwy – zachęcał chodziarz Maciej Rosiewicz


Uczniowie mogli też zadawać gościom pytania o ich przygodę ze sportem, o starty na zawodach i rady, od czego zacząć, by dojść do takiego poziomu.

Po tej części rozpoczęła się dyskusja. Delegaci klas prezentowali wypracowane wcześniej wnioski na temat zajęć sportowych odbywających się w naszej szkole i oczekiwań uczniów z tym związanych. Dopełnieniem zaprezentowanych odpowiedzi były komentarze naszych sportowców, a podsumowaniem - krótki występ grupy tanecznej „Chill Out", przygotowany pod kierunkiem Marka Różańskiego, absolwenta naszej szkoły. W tym czasie zebrane zostały karteczki, na których uczniowie dokonali wyboru zadania priorytetowego. Zgodnie z ich decyzją, w ciągu bieżącego roku szkolnego nasza szkoła będzie zwiększać aktywność osób mniej uzdolnionych sportowo.

Debata była również świetną okazją do podsumowania konkursu plastycznego realizowanego pod hasłem „Ruszajmy się dla zdrowia". Wyniki zaprezentowały członkinie komisji konkursowej: pani Magdalena Magdańska i pani Małgorzata Jackowska. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczała Przewodnicząca - pani Kinga Obała.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, na który ciasta przygotowali uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Goście i młodzież mieli też okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych, zdobiącą w tym dniu salę gimnastyczną.
W debacie uczestniczyli: uczniowie klas 6a i 6b szkoły podstawowej oraz uczniowie klas IC, IIA, IIC, IIIC i IIID gimnazjum. Nieoceniony wkład pracy w przygotowanie debaty wnieśli nauczyciele wychowania fizycznego. Nad odpowiednim nagłośnieniem czuwał pan Wojciech Rektor, koordynatorem wszystkich działań był pan Karol Wilczyński, a nauczycielem wspomagającym pani Małgorzata Jackowska. Słowa podziękowania kierujemy również do pani Dyrektor za pomoc przy realizacji przedsięwzięcia.
Dyskusją podczas debaty kierowali: Zuzia Stróżyk (kl. IIIC), Marcin Marciniak (kl. IIIC) oraz pan Karol Wilczyński.

Mamy nadzieję, że to spotkanie zmobilizuje uczniów do jeszcze większej aktywności fizycznej, a młodych entuzjastów sportu zachęci do podejmowania odważnych wyzwań.

Dziękujemy i liczymy na kolejne, ciekawe tematy do dyskusji.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3