Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

DSC 1212Tematem przewodnim tegorocznego cyklu spotkań „Poczytaj mi, przyjacielu..." są ludowe krajobrazy Polski i właśnie wokół folkloru, sztuki ludowej i zawodów wykonywanych dawniej koncentrowały się zajęcia w bibliotece, które odbyły się 22 lutego.

Tym razem gośćmi byli uczniowie z klas 3a i 3b szkoły podstawowej, na których czekało wiele ciekawych zadań do wykonania.

Uczniowie poszukiwali skojarzeń ze słowem „ludowy", poznali słowo „folklor", dowiedzieli się czym jest sztuka ludowa. Jednak najbardziej spodobało im się „odkrywanie skarbów" , które krył w sobie specjalnie przygotowany kufer. „Skarby" te były przykładami na to, co tworzy sztukę ludową. Znalazły się w nim m.in.: ręcznie wykonana serwetka, wiklinowy koszyczek, zdjęcia przedstawiające stroje, tańce i instrumenty ludowe, była również książka z legendami wielkopolskimi, gliniany wazonik, broszka zdobiona motywem ludowym i drewniana zabawka. Podczas spotkania trzecioklasiści ustalili też kim jest twórca ludowy i jakie posiada cechy. Nauczyli się rozróżniać pojęcia rękodzieło i rzemiosło. Z bajki Ewy Szelburg-Zarembiny pt. „O Janku Garncarzu i czarodziejskich garnkach", której fragment odczytała młodszym kolegom Marta Lorenc z klasy II D gimnazjum, dowiedzieli się na czym polega praca garncarza.
Podczas dyskusji uczniowie sami doszli do wniosku, że nasze codzienne życie znacznie różni się od życia naszych dziadków. Pojawienie się sklepów umożliwiło szybki zakup potrzebnych przedmiotów, coraz częściej rezygnujemy też z napraw, dlatego wiele zawodów i ich wytworów przestaje być potrzebnych. Jedynym sposobem na „uratowanie" ginących zawodów od zapomnienia jest pielęgnowanie wiedzy o nich, podtrzymywanie zwyczajów i docenianie walorów sztuki ludowej jako odzwierciedlenia bogactwa tradycji.
Goście mieli również możliwość sprawdzenia swojej znajomości nazw niektórych ginących zawodów rozwiązując kartę pracy pt. „Kto, kim jest?". Ich zadaniem było dopasowanie opisu zawodu do jego nazwy.
Podsumowaniem było rozdanie uczniom kart pracy. Zadaniem specjalnym było, by dzieci zastanowiły się jakie zwyczaje, umiejętności czy opowieści rodzinne są dla nich na tyle cenne, że sami chcieliby je w przyszłości przekazać swoim dzieciom.
Na zakończenie goście otrzymali papierowe talerze z propozycją ozdobienia ich własnymi wzorami i motywami.
Spotkanie w bibliotece przygotowała i prowadziła Agnieszka Kowalewska.
Specjalne podziękowania za pomoc przy zgromadzeniu eksponatów na wystawę złożono Paniom: Wioletcie Janiszewskiej, Agnieszce Klofik i Urszuli Scieszek.

 

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3