Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

0638W dniu 10 grudnia br. odbyła się w naszej szkole niezwykła debata. Była ona połączeniem dwóch ważnych wydarzeń: obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka oraz zakończeniem realizacji projektu „Elementarz Korczaka". Rok 2012, uchwałą Sejmu RP, z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka, jest obchodzony jako Rok Janusza Korczaka.

Z tej okazji podjęto bardzo wiele inicjatyw, nie tylko na terenie naszego kraju, ale i za granicą, by przypomnieć postać wybitnego lekarza, pisarza, pedagoga, a przede wszystkim wielkiego przyjaciela dzieci.

W naszej szkole projekt trwał od września i obejmował bardzo wiele działań: członkowie zespołu projektowego pod kierunkiem p. Małgorzaty Nowickiej opracowali scenariusze lekcji o „Starym Doktorze" i przeprowadzili je we wszystkich klasach naszej szkoły. Czytali uczniom klas młodszych fragmenty „Kajtusia Czarodzieja". Ogłosili konkursy na rysunek ilustrujący twórczość J. Korczaka, na plakat i prezentację multimedialną popularyzujące jego działalność. Redakcja gazetki szkolnej pod kierunkiem p. Agnieszki Kowalewskiej przygotowała specjalny Korczakowski numer, w którym znalazło się wiele ciekawych informacji i zdjęcia niektórych nagrodzonych prac.
Debata miała dać uczniom okazję poznania ludzi, którzy obecnie, jak kiedyś Janusz Korczak, pomagają dzieciom i rodzinom w trudnych sytuacjach. Na naszej uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć:
Wiceprezydenta Miasta Kalisza – Pana Jacka Konopkę
Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Panią Eugenię Jahurę
Przedstawiciela Domu Dziecka w Kaliszu – psychologa, Panią Marlenę Nowak
Prowadzącego Rodzinny Dom Dziecka – Pana Pawła Mrowińskiego
Kierownika Centrum Interwencji Kryzysowej w Kaliszu – Panią Elżbietę Jadwigę Marczyńską
Kierownika Działu Pomocy Rodzinie i Dziecku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Panią Magdalenę Marciniak

Wyjątkowym gościem uroczystości był przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka, Pan Maciej Stadtműller.

W atmosferę czasów „Starego Doktora" wprowadziło uczestników spotkania przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny pod kierunkiem p. Pawła Grudzińskiego oparte na motywach powieści „Król Maciuś Pierwszy". Spektakl zachwycił publiczność profesjonalną grą aktorską i wspaniałą scenografią, przygotowaną przez p. Magdalenę Magdańską i p. Agnieszkę Klofik. Wspólne spotkanie było okazją do podsumowania szkolnych konkursów dotyczących Janusza Korczaka. Nagrody laureatom wręczyły: p. Dyrektor Beata Prus oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Kinga Obała.

W konkursie na rysunek poświęcony twórczości Janusza Korczaka nagrody otrzymali następujący uczniowie szkoły podstawowej:
Natalia Kowalewska z kl. 1a, za zajęcie I miejsca
Marta Janowska z kl. 2a, za zajęcie II miejsca
Natalia Kubiak z kl. 2b, za zajęcie III miejsca
Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali:
Zuzanna Mowczan z kl. 1a
Natalia Szmaja z kl. 1b
Julia Janowska z kl. 2a
Aleksandra Hudak z kl. 2b
Jan Kociński z kl. 3a

W konkursie na plakat ilustrujący twórczość i myśli Janusza Korczaka nagrody i wyróżnienia zdobyli:
Aleksandra Karasek z kl. 6a, za zajęcie I miejsca
Róża Sieroń z kl. 6a, za zajęcie II miejsca
Jakub Niklas z kl. 4b, za zajęcie III miejsca
wyróżnienia:
Weronika Czaplicka z kl. 6a
Maciej Adamkiewicz z kl. 6a
Oliwia Ramska z kl. 6a

W konkursie na prezentację multimedialną wyróżnieni zostali uczniowie gimnazjum:
Paulina Pakrzywa z kl. II C, za zajęcie I miejsca
Adrianna Oleszczuk z kl. III B, za zajęcie II miejsca
Michał Staszak z kl. I D, za zajęcie III miejsca

Największą wiedzą o prawach człowieka i Januszu Korczaku, jako prekursorze praw dziecka, w konkursie zorganizowanym przez p. Wiolettę Janiszewską wykazali się:
Marta Jaskuła – kl. II C – I miejsce
Marta Lorenc – kl. II D – II miejsce
Daria Sztandera – kl. III D – III miejsce

Po tym wstępie rozpoczęła się właściwa debata. Goście opowiadali o swojej pracy, mówili, gdzie i w jaki sposób dzieci, których prawa są łamane mogą zwrócić się o pomoc. Uczniowie pytali, jak pracuje biuro Rzecznika Praw Dziecka, jak wygląda życie wychowanków domu dziecka, czy metody wychowania tam stosowane są podobne do tych, jakie stosował Janusz Korczak. Ze szczególnym podziwem spotkał się założyciel pierwszego w Kaliszu Rodzinnego Domu Dziecka, p. Paweł Mrowiński.
W nawiązaniu do myśli Janusza Korczaka: „Trudno poprawić człowieka, jeśli on sam tego nie chce" prowadzący rozdali uczestnikom debaty karteczki, na których mieli oni zadeklarować poprawę w jakiejś dziedzinie swojego życia. Następnie te korczakowskie zobowiązania zostały włożone do koperty i wysłane ze szkolnego boiska, specjalnym balonem, do nieba.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, na który ciasta przygotowali chętni uczniowie z klas gimnazjalnych. Goście i młodzież mieli też okazję przyjrzeć się pracom konkursowym na wernisażu, który towarzyszył debacie oraz zwiedzić wystawę dzieł autorstwa Janusza Korczaka i książek jemu poświęconych, zorganizowaną przez p. Agnieszkę Kowalewską i p. Urszulę Scieszek.

W projekcie uczestniczyli: Julia Fraj, Fiona Bukwa, Marta Glubka, Weronika Łuczak, Adrianna Oleszczuk, Michał Matusiak, Marta Jaskuła, Adrianna Bublicka, Marcin Marciniak, Marta Lorenc, Natalia Sowińska i Marta Goral. Koordynatorem projektu była p. Małgorzata Nowicka, a debatę współorganizowała p. Wioletta Janiszewska. Dyskusją podczas debaty kierowali: Julia Fraj i Marcin Marciniak. Był to ich debiut w roli prowadzących i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy ich w tej roli.

Gratulujemy i liczymy na kolejne, ciekawe tematy do dyskusji.


Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3