Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W środę, 25 października 2023 roku, uczniowie klas 6a, 6b i 6c wzięli udział w prelekcji poświęconej Stefanowi Szolc-Rogozińskiemu. Postać tego kaliszanina i niezwykłego podróżnika, który niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę, cięgle jest jeszcze mało znana nawet samym mieszkańcom naszego miasta.  

Urodzony w Kaliszu, jako młody chłopiec tu pobierał nauki u miejscowych guwernerów, w 12. roku życia wyjechał do Wrocławia, by tam kontynuować naukę w niemieckim gimnazjum. Zawsze marzył o podróżach, a jego pragnienia – mimo wielu przeciwności losu – ziściły się. Ten dziewiętnastowieczny pasjonat w czasach, gdy Polska zniknęła z map świata, dwukrotnie zorganizował wyprawy badawcze do Afryki, by w ten sposób rozsławić nasz kraj.

W towarzystwie geologa Klemensa Tomczeka i Leopolda Janikowskiego (meteorologa, etnografa) wyruszyli do Kamerunu, gdzie zbadali góry, rzekę Mungo, odkryli Jezioro Słoniowe oraz źródła i górny bieg Rio del Rey. Sporządzali mapy badanych terenów i zbierali materiały etnograficzne, a przedmioty  przywiezione z ekspedycji trafiły jako zbiory przyrodnicze, antropologiczne i etnograficzne do muzeów w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Kaliszu.

W 2013 roku obchodziliśmy w Kaliszu rok Stefana Szolc-Rogozińskiego i wtedy też odnaleziono we Francji miejsce pochówku podróżnika. W tym roku z Paryża do Polski wróciły szczątki Stefana Szolc-Rogozińskiego, a 10 października zostały złożone do grobu w kaplicy rodziny Repphanów i Scholtzów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Kaliszu.

Wydarzenia te były pretekstem do zorganizowania prelekcji, którą dla naszych uczniów poprowadziła pani Mariola Śmiecińska – pracownik PBP Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Spotkaniu zorganizowanemu przez panią Urszulę Papierską towarzyszyła wystawa publikacji przyniesionych przez prelegentkę, związanych z podróżnikiem i jego wyprawami. Ponieważ odwaga i determinacja pozwoliły podróżnikowi na zrealizowanie niezwykłych jak na czasy, w których żył, planów, jego postać i dziś może być dla młodzieży wzorem do naśladowania.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3