Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 7 czerwca 2023 roku ósmoklasiści biorący udział w projekcie pn.: „Przemysłowy BOOM kaliski na przełomie XIX i XX wieku” wybrali się na wycieczkę po Kaliszu. Trasa wiodła historycznymi śladami kaliskiego przemysłu. Zwiedzanie rozpoczęło się przy fontannie „Noce i Dnie” z widokiem na budynek dawnej fabryki sukna Beniamina Repphana. Dalej trasa wiodła ulicą Długosza i Złotą, gdzie przewodnik – pan Radosław Sapieja – zwrócił uwagę na historyczne już budynki świetnego niegdyś producenta materiałów runowych RUNOTEX oraz znaną w Polsce i za granicą wizytówkę Kalisza - firmę HAFT.

Następnie przy ulicy Majkowskiej rozpoznano budynek dawnej „Kaliszanki” z logo Grześków firmy Colian oraz zwrócono uwagę na kaliską Gazownię z historycznymi latarniami gazowymi, znajdującą się przy tej samej ulicy. Kolejnymi punktami wycieczki była fabryka Winiary z przystankami: przed dawnym biurowcem oraz w zatoce autobusowej w lesie winiarskim, gdzie uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o konspiracyjnej działalności założyciela fabryki, Alfreda Nowackiego.

Następnie autokar skierował się w stronę ulicy Częstochowskiej i przejechał nieopodal WSK, gdzie z daleka można było również dostrzec komin kaliskiej elektrociepłowni mającej własną ciekawą historię. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy stałej w Ratuszu, wieży ratuszowej i Baszty Dorotka, a także Skarbca Sanktuarium św. Józefa. Po tylu wrażeniach na młodzież czekał pyszny obiad w restauracji Komoda przy ul. Niecałej, będącej kolejnym punktem na mapie kaliskiego boomu przemysłowego przełomu XIX i XX wieku, bowiem tam właśnie mieściła się słynna Fabryka lalek Adama Szrajera.

Uczniom towarzyszyli: pani Agnieszka Kowalewska, pani Michalina Kraszkiewicz, pan Edmund Symanowicz oraz koordynatorka projektu – pani Anita Zybała. Młodzież wróciła do szkoły bogatsza w wiadomości na temat historii naszego miasta oraz funkcjonujących tu niegdyś fabryk.

Dziękujemy fundacji RIKO za zorganizowanie wycieczki!

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3