Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W poniedziałek 24 kwietnia 2023 roku odbyła się debata klimatyczna w ramach dwuletniego projektu „Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą” realizowanego przez naszą szkołę we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide z Poznania. Projekt stanowi część programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG.

Debata odbyła się w formule oksfordzkiej w oparciu o tezę: „Każdy może zapobiegać smogowi i globalnemu ociepleniu”. Nad słusznością tezy spierali się ósmoklasiści, a adresatami byli uczniowie klas V-VII. Marszałkiem, czyli prowadzącą była Zofia Gajda (8a). W zespole Propozycji argumenty potwierdzające tezę przedstawiali: Wiktoria Magoch (8a), Maciej Kujawa (8a), Hubert Cichy (8a) i Aleksandra Kowalewska (8b). W zespole Opozycji byli: Antoni Binkowski (8a), Antonina Dmitrowicz (8a), Gabriela Biegańska (8a) i Julia Rapała (8b).          

W wydarzeniu wzięło także udział trzech ekspertów w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Byli to: profdr hab. inż. Roman Zarzycki z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej - wykładowca Katedry Inżynierii Środowiska Akademii Kaliskiej, który przedstawił uczestnikom mechanizm powstawania efektu cieplarnianego na Ziemi i jego wpływ na globalne ocieplenie, a także pan Paweł Bąkowski – Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, który opowiedział o działaniach i inwestycjach antysmogowych oraz proklimatycznych podejmowanych przez Miasto Kalisz. Kolejnym ekspertem był pan Maciej Głowacki – nauczyciel geografii i szkolny koordynator projektu, który omówił mechanizm powstawania smogu i jego wpływ na zdrowie ludzkie.

Podczas dyskusji padało wiele przekonujących i merytorycznych argumentów zarówno z jednej jak i z drugiej strony, potwierdzających główną tezę, ale i podważających ją. Wiadomo, że każdy z nas musi troszczyć się o planetę i głosy w tej sprawie były dość oczywiste. Były jednak powody ograniczające możliwość troski o klimat. Zwracano tu głównie uwagę na wysokie koszty inwestycji proklimatycznych. Trudno było nie zgodzić się z tą argumentacją, biorąc pod uwagę ograniczone fundusze wielu rodzin.

Oczywiście celem debaty nie było znalezienie złotego środka na zapobieganie smogowi i globalnemu ociepleniu, a jedynie rozważenie różnych możliwości zapobiegania katastrofie klimatycznej. Ideą debaty było też propagowanie postaw proekologicznych i pobudzenie każdego z uczestników do refleksji nad własnym życiem w kontekście troski o środowisko naturalne.

Na koniec pani dyrektor Beata Prus oraz pani Magdalena Molczyk-Magdańska – nauczyciel plastyki wręczyły nagrody laureatom szkolnego ekologicznego konkursu plastycznego:

  • I miejsce - Natalia Warzych (7a)
  • II miejsce - Zofia Wierny (5b)
  • III miejsce - Emilia Indyk (5c)
  • wyróżnienie - Klaudia Pawełczyk 5b
  • wyróżnienie - Julia Prętczyńska (5b)

Podziękowania za udział w konkursie odebrali:

  • Maria Domagała (4b)
  • Julia Górnicka (4b)
  • Wiktoria Mrugalska (4b)
  • Nadia Kowalska (4a)
  • Liliana Nowak (4a)
  • Lena Podhalańska (5b)
  • Lena Nowakowska (5b)
  • Szymon Łuczak (6c)
  • Mikołaj Józefowicz (6c)
  • Barbara Waszak (6c)
  • Fabian Bednarek (6c)
  • Blanka Kania (6c)

Debata zakończyła się wręczeniem zaproszonym ekspertom podziękowań oraz podarunków upamiętniających wizytę w naszej szkole. Gromkie brawa wszystkich obserwatorów były podziękowaniem, a zarazem potwierdzeniem jakości ekologicznego wydarzenia.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3