Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

Szkolne recytacje

Szkolne recytacje

W dniu 16 kwietnia 2024 roku odbył się XXXII Szkolny Konkurs Recytatorski im. Marii Konopnickiej. Uczestnicy zaprezentow...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W środę, 15 czerwca 2016 roku, uczniowie naszej szkoły mieli okazję przeżyć niepowtarzalne emocje związane ze światem nauki, które towarzyszyły Szkolnemu Festiwalowi Nauki. Uczestniczyli w nim wykładowcy Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu:  dr Krzysztof Gębura oraz mgr Marcin Trafas, którzy przeprowadzili doświadczenia z elektrostatyki i wysokich napięć. Pokazali wyładowania za pomocą cewki Tesli, drabinę Jakubowa, „świecącego” ogórka oraz szereg doświadczeń z transformatorami. Wykorzystując zjawisko implozji, zgniatali też puszki po napojach.

Z tego samego Uniwersytetu przybyła do nas dr Iwona Iwaszkiewicz - Kostka, autorka warsztatów „Zabawki – fizyka”, podczas których uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum budowali różne modele zabawek bazujących na prawach fizyki.

Uczniowie mogli także dowiedzieć się, jak rzucając rzutkami do tarczy można obliczyć przybliżoną liczbę Pi. Zostali wprowadzeni w tajniki symulacji komputerowej i napisali program w języku C++, który obliczał przybliżoną wartość liczby Pi za pomocą metody Monte Carlo. Umożliwił im to wykładowca PWSZ w Kaliszu - dr Piotr Knychała.

Jak fascynująca może być fizyka pokazał najmłodszym uczniom naszej szkoły dr Paweł Sobczak – wykładowca PWSZ w Koninie. Pokazy doświadczeń opierały się na zjawisku niskich temperatur. Uczniowie obserwowali zachowanie różnych przedmiotów, takich jak gumowe gwoździe, bananowy młotek, czy różyczki po zanurzeniu w ciekłym azocie. Liczyli, ile baloników można zmieścić w styropianowym naczyniu z tą cieczą. Poznali też zasadę działania niezwykle szybkich pociągów na przykładzie zjawiska lewitacji nadprzewodnika nad magnesami. Chwilę grozy przeżyli uczestnicy warsztatów, gdy prowadzący wytworzył w sali lekcyjnej burzę.

Pole do popisu mieli także wybrani gimnazjaliści, którzy przygotowali dla swoich kolegów pokazy robotów LEGO. Zadbali o to: Kacper Kowalski, Filip Tomczyk i Michał Piotrowski. „Optykę w doświadczeniach” przedstawiła Zuzanna Niklas, natomiast swoją wiedzą nt.„Jak działają odnawialne źródła energii?” podzielili się:  Adrian Trzepacz, Mohamed Hassan i  Jacek Gramza.

Zarówno zajęcia prowadzone przez specjalistów jak i te, które przygotowali nasi gimnazjaliści cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, tym bardziej, że nie byli oni biernymi obserwatorami wykładów i prezentacji, ale aktywnymi uczestnikami warsztatów. Nie tylko poznali prawa fizyki, ale także je wykorzystywali w praktyce. Przygotowaniem Festiwalu zajęli się: pani Małgorzata Brzeziańska, pan Paweł Sobczak i pan Jarosław Majewski.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3