Upominki dla seniorów z SALUSA

Upominki dla seniorów z SALUSA

Największą przyjemnością, jaką dają nam święta, jest spędzanie czasu z najbliższymi. Nie wszyscy jednak mogą te niezwykł...

Palemka 2024

Palemka 2024

Szkolne Koło Caritas, pod przewodnictwem katechetek pani Doroty Kleczewskiej oraz pani Anny Molki, w dniach od 19 do 25...

SKC przygotowało palmy wielkanocne

SKC przygotowało palmy wielkanocne

Szkolne Koło Caritas wraz ze społecznością „dziesiątki” włączyło się w przygotowanie palemek na Niedzielę Palmową 24 mar...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniach od 25 września do 1 października 2022 roku w ramach programu Erasmus+ „We CAN – Climate Action Now” pięcioro uczniów klas ósmych: Kornelia Bryja, Alicja Cicha, Antoni Krzywański, Cezary Krzywański oraz Dominik Kaleta pod opieką pani Iwony Ignaczak oraz pani Agnieszki Naskręckiej wzięli udział w mobilności do Zagrzebia w Chorwacji.

W projekcie oprócz gospodarzy i polskiej delegacji uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele z Finlandii, Francji, Hiszpanii oraz Portugalii. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne powitanie w auli Osnovna Škola Pantovčak, podczas którego dyrektor szkoły oraz główny koordynator programu - DanijelaTakač zapoznali zebranych z tygodniowym harmonogramem oraz przypomnieli główny cel projektu, jakim jest podjęcie działań zapobiegających dalszej destrukcji naszej planety.

Po części oficjalnej chorwaccy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. W ciekawy sposób przedstawili sylwetki znanych rodowitych wynalazców (Nicola Tesla, Eduard Slavoljub Penkala czy Ivan Vučetić). Następnie zaprosili gości na wycieczkę po szkole, prezentując zajęcia, budynek i obiekty sportowe. Na koniec, aby zintegrować uczestników, zorganizowano rozgrywki sportowe, a w godzinach popołudniowych odbyło się zwiedzanie Zagrzebia z przewodnikiem.

Kolejny dzień upłynął na wycieczce do starożytnego miasta, Zadaru. Uczniowie zobaczyli rzymskie forum, romańską katedrę św. Anastazji, ratusz oraz kościół św. Donata otoczony fragmentami starożytnych murów. Po interesującym spacerze resztę dnia spędzono na plaży nad Morzem Adriatyckim.

Trzeci dzień rozpoczął się wykładem przeprowadzonym przez portugalskiego nauczyciela, Andre Guimaraesa, na temat mikroplastiku. Można było dowiedzieć się, gdzie występuje, w jaki sposób wchłaniany jest przez organizm i jak destrukcyjny ma na nas wpływ. Po części teoretycznej głos zabrały uczennice z chorwackiej szkoły, przedstawiły założenia kampanii społecznej mającej na celu uświadomienie społeczności lokalnej szkodliwości plastiku używanego w życiu codziennym. Miało to stanowić inspirację do zorganizowania w szkołach własnej kampanii. Następnie uczniowie pracowali w grupach: pierwsza grupa przygotowała komiks z wykorzystaniem programów CANVA, COMICS i LYWI, którego motywem przewodnim był plastik. Druga grupa pod okiem nauczyciela chemii badała właściwości plastiku, wykonując szereg doświadczeń. Resztę popołudnia uczniowie spędzili na zajęciach integracyjno-komunikacyjnych pod opieką rodzin, u których gościli.

W czwartek zaprezentowano zebranym projekt pod nazwą „Project 02”, którego celem jest zalesianie trudnodostępnych terenów z wykorzystaniem dronów. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne nie było możliwości przeprowadzenia pokazów na zewnątrz. Niestety, pogoda również pokrzyżowała plany na popołudniowy trekking na wzgórze. W związku z tym organizatorzy zaproponowali wizytę w Teatrze Narodowym, w którym odbywały się próby baletu i musicalu.

Ostatniego dnia mobilności odbyły się zajęcia artystyczne, podczas których należało się wykazać kreatywnością i zaprojektować z surowców wtórnych kapelusz. Następnie uczniowie poznali najstarszy alfabet słowiański, który został wykorzystany do ozdabiania kamieni, butelek, magnesów oraz zakładek do książek. W międzynarodowych grupach rywalizowali również metodą Pub Quiz. Pytania odnosiły się do różnych dziedzin, takich jak: literatura, film, muzyka, media społecznościowe oraz nauki ścisłe. Tego dnia przeprowadzono również ewaluację projektu, a wieczorem odbyło się przyjęcie pożegnalne i dyskoteka.

Czas spędzony na południu Europy pozostawi niezapomniane wrażenia i być może zaowocuje bliższymi kontaktami w przyszłości.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3