Twoje dane, Twoja sprawa

Twoje dane, Twoja sprawa

W dniach 29 listopada i 1 grudnia 2021 roku, w ramach XII edycji programu edukacyjnego „Twoje dane, Twoja sprawa” organi...

Pluszaki w świetlicy nr 1

Pluszaki w świetlicy nr 1

W czwartek, 25 listopada 2021 roku, w rocznicę powstania maskotki przedstawiającej misia dzieci ze świetlicy numer 1 obc...

Klasa 7b w EC1 w Łodzi

Klasa 7b w EC1 w Łodzi

W dniu 25 listopada 2021 roku klasa 7b pod opieką wychowawcy pani Iwony Ignaczak oraz pana Karola Wilczyńskiego wybrała...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day) przypada w drugą niedzielę listopada. Łamaniec to trudna do wymówienia fraza lub rymowanka. Można ją wykorzystać do doskonalenia dykcji i wyraźnej mowy oraz oczywiście do świetnej zabawy – czyli łączymy przyjemne z pożytecznym.

W świetlicy nr 2, w środę 17 listopada 2021 roku, uczestnicy zajęć pod kierunkiem pani Katarzyny Antczak oraz pani Marty Ficner-Białek celebrowali dzień łamańców próbując powiedzieć bezbłędnie klasyczne frazy: „Stół z powyłamywanymi nogami”, „W czasie suszy szosa sucha”,  „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego” czy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Szczególnie ta ostatnia jest zadawana obcokrajowcom ze względu na dużą ilość dwuznaków: sz, cz, rz.  

Podczas zabawy uczniowie grali w gry i samodzielnie tworzyli łamańce językowe. Choć wydają się one trudne, stanowią doskonałą pomoc w nauce języków obcych, szczególnie wymowa dłuższych fraz w szybkim tempie. Nasi podopieczni ćwiczyli je w języku angielskim. Ulubiony zwrot to: „How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?”.

Naukowcy z MIT, najbardziej znanej amerykańskiej politechniki, stworzyli najcięższy łamaniec w języku angielskim. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się on prosty, podobno jest niemożliwy do powtórzenia 10 razy pod rząd. Mowa o „Pad kid poured curd pulled cold”.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3