Wnioski na stypendium im. Jana Pawła II

Wnioski na stypendium im. Jana Pawła II

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu informuje, że uczniowie pragnący ubiegać się o stypendium Miasta Kalisza im....

Wycieczka do Ośrodka jeździeckiego w Wolicy

Wycieczka do Ośrodka jeździeckiego w Wolicy

W czwartek, 17 czerwca 2021 roku, uczniowie klasy 1b pod opieką wychowawcy – pani Ewy Pszczoły oraz pani Joanny Krzywik...

Zajęcia w programie „Dobre Łącza”

Zajęcia w programie „Dobre Łącza”

W maju i czerwcu 2021 roku w klasach 2a, 2b i 2c odbyły się w ramach programu pt.: „Dobre Łącza” Centrum Edukacji Obywat...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

Z dumą informujemy, że zgodnie z decyzją Abakus Europe ogłoszoną 26 maja 2021 roku, znaleźliśmy się w gronie pięciu szkół z Polski, które zostały zakwalifikowane do pilotażowego programu ABAKUS – arytmetyka mentalna.

Dzięki temu pomożemy naszym uczniom polubić matematykę – przedmiot, który dla wielu z nich stanowi „piętę achillesową” – a ponadto wesprzemy ich na drodze do wykorzystania w pełni swojego potencjału intelektualnego. Wszystko dzięki arytmetyce mentalnej, czyli niezwykłej metodzie liczenia w pamięci. Metoda ta umożliwia błyskawiczne wykonywanie działań na kilkucyfrowych liczbach, a także rozwój ogólnych umiejętności umysłowych.

Większość osób do liczenia pamięciowego wykorzystuje lewą półkę mózgową. Króluje tu najbardziej popularna metoda obliczeń pamięciowych,  którą zna każdy uczeń. Nabycie biegłości w tej metodzie wymaga jednak dużych nakładów pracy i czasu. Poza tym metoda jest męcząca dla mózgu. Mało komu udaje się tu osiągnąć sukces objawiający się szybkimi rachunkami. Na ogół używając tej metody liczymy powoli i nieefektywnie, często popełniamy błędy. 

Obok metod lewopółkulowych istnieją  metody obliczeniowe oparte na prawej półkuli mózgu. Jedną z takich metod są obliczenia oparte na mnemotechnikach. Do metod prawopółkulowych należy właśnie metoda sorobanu lub każdego innego liczydła. Liczby zastępowane są zmieniającymi się obrazami koralików. Dzieci znają i potrafią wytłumaczyć matematyczne mechanizmy przesuwania korali, dzięki temu rozwija się ich świadomość i rozumienie liczb. Metoda sorobanu jest bardzo efektywna, można osiągnąć zadziwiające rezultaty. Jest to jednak okupione ciężką, kilkuletnią pracą. Efekt jest jednak tak potężny, że problem podstawowych obliczeń u dzieci uczących się tej metody znika praktycznie raz na zawsze. 

Zajęcia z arytmetyki mentalnej od roku szkolnego 2021/2022 prowadzić będzie pani Anna Gorzkiewicz, a udział w nich wezmą uczniowie klasy 1a. Szkołę do programu zgłosiła pani dyrektor Beata Prus.

Gratulujemy!

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

filmy plastyka

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3