Upominki dla seniorów z SALUSA

Upominki dla seniorów z SALUSA

Największą przyjemnością, jaką dają nam święta, jest spędzanie czasu z najbliższymi. Nie wszyscy jednak mogą te niezwykł...

Palemka 2024

Palemka 2024

Szkolne Koło Caritas, pod przewodnictwem katechetek pani Doroty Kleczewskiej oraz pani Anny Molki, w dniach od 19 do 25...

SKC przygotowało palmy wielkanocne

SKC przygotowało palmy wielkanocne

Szkolne Koło Caritas wraz ze społecznością „dziesiątki” włączyło się w przygotowanie palemek na Niedzielę Palmową 24 mar...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W ramach Tygodnia Bibliotek w dniach od 8 do 15 maja 2021 roku uczniowie naszej szkoły – zarówno ci młodsi – uczący się stacjonarnie, jak i starsi, odbywający naukę zdalnie wzięli udział w projekcie: „Lema znajdziesz w bibliotece”. Projekt miał  na celu promowanie postaci i twórczości Stanisława Lema, literatury fantastycznej oraz zwrócenie uwagi na dewastację naszej planety i w związku z tym poszukiwanie alternatywnego miejsca do życia dla ludzi. Bibliotekarki szkolne, panie Agnieszka Kowalewska i Urszula Papierska zachęcały do zapoznania się ze zbiorami biblioteki, a także do udziału w zaplanowanych w ramach projektu działaniach i atrakcjach.

W bibliotece została przygotowana wystawa tematyczno-autorska książek Stanisława Lema oraz innych, dotyczących kosmosu i fantastyki. Były to: beletrystyka dla dzieci i młodzieży, w której pojawiają się wątki fantastyczno-naukowe, np. przygody w przestrzeni międzyplanetarnej czy spotkania z istotami pozaziemskimi oraz książki popularno-naukowe poświęcone astronomii, amatorskim obserwacjom gwiazd, wyprawom w kosmos, wynalazkom.

Utworzono padlet pt. „Lema znajdziesz w bibliotece”, gdzie zamieszczono odnośniki do stron z informacjami o pisarzu, cytaty i złote myśli Lema, odsyłacze do książek i audiobooków (POLONA), wystaw poświęconych tej postaci oraz linki do działań innych instytucji w ramach ROKU LEMA, np. Pikniku Naukowego organizowanego przez Jedynkę Program 1 Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (w tym roku pod hasłem „Klimat i my”), wydarzenia dostępnego w czasie rzeczywistym – premiery słuchowiska „Ciemność i pleśń” na podstawie  opowiadania S. Lema, na które zapraszała Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu, odnośnik do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, linki do artykułów, np. o początkach polskiej literatury fantastycznej (POLONA). Znalazły się tam również artykuły, filmy i ciekawostki związane z pisarzem, nawiązujące do jego twórczości.

Uczniowie klas 2b i 2c obejrzeli online przedstawienie „Kosmolenie ratują świat” przygotowane przez Teatr Mały Tychy, którego akcja dzieje się w 3030 roku, kiedy to Ziemię ogarnęła zagłada, z planety zniknęły rośliny i zwierzęta, a pośród dymu i zgliszczy słychać tylko płacz wołającej o pomoc ostatniej żyjącej istoty – Kropelki Wody.

Dzieci z klas 1a, 1b i 1c uczestniczyły w przygotowanych przez bibliotekarkę, panią Urszulę Papierską, spotkaniach czytelniczych PoczytajMY w KOSMOSIE, wysłuchały fragmentów książki Rafała Witka „Pierwszaki z Kosmosu” oraz utworu Wandy Chotomskiej „Dzieci pana Astronoma”. Odbyły też wirtualną podróż po Układzie Słonecznym.

Grupa wychowanków świetlicy szkolnej uczestniczyła w zajęciach czytelniczych pt. „Robot Robert i inne fantastyczne książki w bibliotece”, a pani Agnieszka Kowalewska w ramach innowacji pedagogicznej „Czytam Sobie z Egmont” zapoznała wychowanków z fragmentem książki Zofii Staneckiej  pt. „Robot Robert”.

Starszym uczniom zaproponowano udział w Pikniku Naukowym organizowanym online przez Jedynkę Program 1 Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik z Warszawy pod hasłem „Klimat i my”.

Grupa uczniów należących do koła dziennikarskiego, pod kierunkiem pani Agnieszki Kowalewskiej, opracowała specjalny numer gazetki szkolnej „Głos Ucznia” w całości poświęcony postaci Stanisława Lema. Zebrano tam przygotowane przez uczniów artykuły, wyszukane ciekawostki o tej postaci, opisano projekty realizowane w szkole w ramach obchodów Roku Lema, recenzje książek, zamieszczono także autorskie opowiadania uczennic inspirowane literaturą fantastyczną.

Tydzień Bibliotek był widoczny również na korytarzu szkolnym. Zaaranżowano FANTASTYCZNĄ ŚCIANKĘ z motywami o tematyce kosmicznej, na jej tle można było zrobić sobie zdjęcie. Z tej okazji chętnie korzystali uczniowie najmłodszych klas, ustawiając się pośród schematów Układów Słonecznych wykonanych przez uczniów klasy 3b pod kierunkiem pani Klaudii Biel, lub pozując w towarzystwie robota DREAM – pracy Wiktora Malińskiego, ucznia klasy 4c – zainspirowanej lekturą „Bajek Robotów” Stanisława Lema.

Równolegle do działań realizowanych w zakresie projektu związanego z Lemem, ale również w ramach Tygodnia Bibliotek, zaplanowano jeszcze inne wydarzenia. Trzecioklasiści uczestniczyli w spotkaniach online na temat zbiorów specjalnych w zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Pani Monika Sobczak-Waliś w prelekcji pt. „Ze skarbnicy Asnykowskiej książnicy” zaprezentowała uczniom najstarsze oraz najciekawsze zbiory specjalne Miejskiej Biblioteki, przedstawiła również różne ciekawostki związane z historią książki i druku.

Przygotowano także wirtualną tablicę padlet z informacjami na temat Tygodnia Bibliotek. Zamieszczono na niej m. in. informacje o Święcie Bibliotekarzy i Bibliotek, odsyłacze do prezentacji o najważniejszych bibliotekach w dziejach, najpiękniejszych bibliotek świata, niezwykłych bibliotek w Polsce, pomników książek, informację o Pomniku Książki w Kaliszu, linki do ciekawostek o pisarzach, filmików związanych z książką i jej powstawaniem, prezentacji o różnych ciekawych formach książki, odnośniki dotyczące słynnych polskich ilustratorów literatury dziecięcej, audiobooków oraz zabaw interaktywnych związanych z książkami.

W ramach szkolnych obchodów Tygodnia Bibliotek bibliotekarka, pani Agnieszka Kowalewska zapoznała wychowanków świetlicy z ideą tej corocznej akcji oraz przedstawiła prezentację, dzięki której utrwalili swoją wiedzę na temat etapów powstawania książki i osób odgrywających ważne role w jej dotarciu do czytelnika. Podczas zajęć omówiono też elementy budowy książki, zwracając szczególną uwagę na przykłady nietypowych wydawnictw. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali książki różnych formatów, porównywali rodzaje okładek i kroje liter. Zwrócili też uwagę na walory ilustracji i przekonali się, że książka nie zawsze jest drukowana „czarno na białym”.

Święto bibliotek było też doskonałą okazją do podsumowania akcji czytelniczej BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI. W ramach akcji rozdano 214 biletów, grupa najmłodszych uczniów przeczytała łącznie około 1270 książek. Zbieraniem pieczątek na biletach najbardziej zainteresowani byli pierwszoklasiści, ale i pozostałe klasy chętnie wypożyczały książki. Dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami po lekturze, opowiadały o przygodach bohaterów, polecały sobie książki. Udział w akcji zachęcił najmłodszych uczniów do odwiedzania biblioteki jako atrakcyjnego miejsca w szkole, rozbudził w nich zainteresowanie czytaniem i poszukiwaniem odpowiedniej dla siebie książki.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3