Szukaj LEMA w bibliotece!

Szukaj LEMA w bibliotece!

Jednym z patronów 2021 roku Sejm ustanowił Stanisława Lema – „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i je...

Karta Dobrego Ucznia

Karta Dobrego Ucznia

Uczniowie, którym przyznano Kartę Dobrego Ucznia na II okres roku 2020/2021 będą mogli w miesiącach od czerwca do sierpn...

Biegane Dyktando w klasie 3a

Biegane Dyktando w klasie 3a

W dniu 5 maja 2021 roku uczniowie z klasy 3a pod opieką pani Anny Gorzkiewicz przekonali się, że nauka nie musi być nudn...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na terenie zamkniętej dzielnicy. Powstańcy wiedzieli, że szanse na zwycięstwo są nikłe, jednak wobec likwidacji getta i zagłady w obozach śmierci, zdecydowali się podjąć walkę o godność. Walki trwały do połowy maja 1943 i pochłonęły kilkanaście tysięcy ofiar.

Jeden z przywódców powstania, który przeżył holokaust – Marek Edelman, co roku w dniu wybuchu powstania składał bukiet żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta. Stąd narodził się pomysł, by żonkil stał się symbolem pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim. Od 9 lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN propaguje akcję przypinania tego dnia żółtego kwiatka.

Uczniowie naszej szkoły także włączyli się w Akcję Żonkile 2021. Już w tygodniu poprzedzającym rocznicę powstania na lekcjach historii pod kierunkiem pani Wioletty Janiszewskiej poznawali dzieje narodu żydowskiego, ich losy w okresie II wojny światowej i walki w warszawskim getcie.

Na lekcjach plastyki pod opieką pani Magdaleny Magdańskiej przygotowywali papierowe żonkile, a w rocznicowy poniedziałek 19 kwietnia 2021 roku przystąpili do zdalnych lekcji z przypiętym żonkilem – symbolem tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach i bohaterach. W akcję włączyli się także wszyscy pracownicy szkoły, wraz z panią dyrektor Beatą Prus, którzy wpiętym żonkilem wyrazili hołd poległym.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

filmy plastyka

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3