Szukaj LEMA w bibliotece!

Szukaj LEMA w bibliotece!

Jednym z patronów 2021 roku Sejm ustanowił Stanisława Lema – „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i je...

Karta Dobrego Ucznia

Karta Dobrego Ucznia

Uczniowie, którym przyznano Kartę Dobrego Ucznia na II okres roku 2020/2021 będą mogli w miesiącach od czerwca do sierpn...

Biegane Dyktando w klasie 3a

Biegane Dyktando w klasie 3a

W dniu 5 maja 2021 roku uczniowie z klasy 3a pod opieką pani Anny Gorzkiewicz przekonali się, że nauka nie musi być nudn...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 14 kwietnia 2021 roku w ramach programu Złote Szkoły NBP odbyła się w aplikacji Microsoft Teams debata szkolna poświęcona zagadnieniom oszczędzania. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 uczniów: cała klasa 6a oraz pięcioosobowe drużyny z pozostałych klas VI, VII i VIII. W rolę ekspertów wcielili się zaproszeni przez Szkolną Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przedstawiciele sfery ekonomicznej: pani Aleksandra Skiba, psycholog zajmujący się projektowaniem i egzekucją strategii marketingowych; a w życiu prywatnym wyznająca podejście minimalistyczne, pani Katarzyna Ciomek, specjalista w dziedzinie bankowości, kierownik zespołu klienta detalicznego Banku Pekao S.A.  oraz pan Maciej Głowacki prowadzący własną działalność gospodarczą. W rolę moderatora wcieliła się pani Wioletta Janiszewska.

Debata rozpoczęła się od powitania uczestników przez Karolinę Sabatowską i Annę Matusiak. Następnie uczennice przedstawiły idee i cele programu Złote Szkoły NBP oraz efekty wykonanych dotychczas zadań. Po tym wstępie rozpoczęła się oficjalna część debaty, która składała się z trzech modułów.

Pierwszym omawianym zagadnieniem było: „Dlaczego warto oszczędzać?” Praca w tym module polegała na opracowaniu tematu w sześcio-, siedmioosobowych pokojach. Efekty pracy w grupach uczniowie przedstawiali na forum. Ich opinie podsumowała ekspertka, pani Aleksandra Skiba, która przybliżyła uczniom filozofię minimalistyczną oraz wskazała główne zasady, jakimi powinni kierować się przy wydatkowaniu pieniędzy, aby uniknąć kłopotów finansowych.


W podobnej konwencji odbywała się praca w drugim module. Dotyczył on zagadnienia: Jakie są zalety i wady planowania budżetu domowego? Po dyskusji na ten temat na forum głos zabrał pan Maciej Głowacki. Przedstawił on zalety analizowania swoich wydatków i na tej podstawie przemyślanego planowania ich. Zdaniem eksperta ważną częścią oszczędzania pieniędzy powinny być środki przeznaczone na własny rozwój, czy rozwój firmy (inwestycje). Rozwój finansowy człowieka czy firmy wymaga jednak cierpliwości i wytrwałości.

Trzecie zagadnienie brzmiało: „Jakie są zalety i wady przechowywania pieniędzy w banku?” Pani Katarzyna Ciomek przedstawiła uczniom zasadę trzech słoików, która pomaga uporządkować sobie cele oszczędzania. Ponadto opowiedziała o korzyściach wynikających z posiadania rachunku bankowego oraz przedstawiła możliwości zakładania kont bankowych przez młodzież szkolną.

Na zakończenie pani Wioletta Janiszewska dokonała zbiorczego podsumowania wszystkich wniosków z omawianych zagadnień. Debata okazała się bardzo owocna, gdyż uczniowie mogli zdobyć wiedzę na temat planowania budżetu rodzinnego oraz podstawowych praw ekonomicznych rządzących naszym codziennym życiem. Zdaniem ekspertów uczestnicy wykazali się sporą wiedzą w tym zakresie. Dali temu wyraz prezentując efekty wspólnych prac w pokojach. Debata przebiegała w bardzo miłej atmosferze i okazała się niezwykle inspirująca. Koordynatorami programu są pani Karolina Suchecka – psycholog szkolny oraz pani Beata Prus – dyrektor szkoły.

Wszystkim ekspertom i uczestnikom dziękujemy za udział w debacie!

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

filmy plastyka

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3