Akcja Żonkile 2024

Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 1943 roku doszło do zbrojnego zrywu żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez niemieckich okupantów na t...

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

Konkurs „Poznaję szkoły – wybieram zawody”

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu zawodoznawczego POZNAJĘ SZKOŁY – WYBIERAM ZAW...

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Lot na Marsa w świetlicy nr 1

Dnia 18 kwietnia 2024 roku wychowankowie świetlicy nr 1 wraz z panią Dagmarą Stodulską wybrali się w kosmos. Podczas zaj...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

Dzień Języków Obcych to w naszej szkole już tradycja. Z tej okazji każdego roku organizowano uroczystość, w czasie której wszyscy mogli podziwiać talenty językowe naszych wychowanków oraz poznać ciekawostki dotyczące innych kultur. W bieżącym roku pandemia uniemożliwiła huczne obchody, ale mimo to świętowaliśmy. W marcu 2021 roku na wszystkich poziomach nauczania zorganizowane zostały przez panie Karolinę Prętczyńską, Ewę Wronę i Katarzynę Antczak konkursy wiedzy o krajach anglojęzycznych.  

W dniach od 22 do 26 marca sprawdzano wiadomości z zakresu kultury, geografii i ciekawostek związanych z angielskim obszarem językowym. Laureatami tego konkursu zostali: w kategorii klas IV Milena Młynarczyk (klasa 4b), w kategorii klas V Julia Snuszka (klasa 5a), a wśród uczniów klas VI najlepszy wynik osiągnął Dominik Kaleta (klasa 6b). W kategorii klas VII najlepsza okazała się Matylda Żłobińska (klasa 7c), a mistrzem klas VIII została Zofia Goździewicz (klasa 8a).

W klasach VII - VIII w dniach od 15 do 19 marca pan Edmund Symanowicz zorganizował konkurs online na temat wiedzy o kulturze naszego zachodniego sąsiada. Quiz na platformie Quizizz zawierał 24 pytania z różnych dziedzin i wzięło w nim udział 77 osób. Wyniki prezentują się następująco: zwycięzcą została Aleksandra Sowa z klasy 7a, drugie miejsce zdobyła Kinga Konstanciak z klasy 7c, a trzecie miejsce zajął Jakub Szewc z klasy 7a.

Dzień Języków Obcych to również czas podsumowań wszystkich działań językowych, które odbywały się od września 2020 roku. Warto tu wspomnieć o realizowanej w klasach czwartych innowacji pedagogicznej „Kulturowy zawrót głowy”, w ramach której odbyły się zajęcia prezentujące wybrane aspekty kulturowe Wysp Brytyjskich. We wcześniejszych relacjach można było podziwiać prace uczniów: plakaty, budowle przestrzenne, lapbooki, itp.

W dniach od 15 do 19 marca we wszystkich klasach czwartych odbyły się zajęcia prezentujące sylwetkę św. Patryka (z okazji St. Patrick’s Day) – patrona Irlandii. Uczniowie dowiedzieli się kim był św. Patryk, w jaki sposób obchodzone jest to święto, jakie tradycyjne potrawy spożywane są w ten dzień przez Irlandczyków oraz poznali najważniejsze symbole szmaragdowej wyspy. Ciekawym elementem lekcji było także przedstawienie legendy o słynnym nieprzyjaznym skrzacie zwanym „Lepreachaun”, który zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami doprowadzi nas do garnka pełnego złota. Jako zadanie celebrujące ten wyjątkowy dla mieszkańców Irlandii dzień uczniowie rysowali tradycyjne symbole lub przebierali się za zielone skrzaty wykorzystując własnoręcznie wykonane kapelusze i koniczyny.

Kolejnym wydarzeniem językowym był tydzień warsztatów zamykający dwuletni program Erasmus+ „Sustainability – everyone’s responsibility”.  Wirtualne spotkania z partnerami z 4 krajów odbyły się
w lutym i brali w nich udział także uczniowie naszej szkoły. Była to doskonała okazja do rozwijania umiejętności językowych gdyż większość aktywności polegała na wykonywaniu zadań w grupach międzynarodowych. Uczniowie poszerzyli zakres swoich kompetencji informatycznych i słownictwo, gdyż programy, w których wykonywali pracę projektową (Pixton, Metaverse czy Genially) są obsługiwane  w języku angielskim. Dodatkowym atutem działań grupowych było nawiązanie nowych znajomości, które z pewnością zaowocują trwałymi przyjaźniami i możliwością porozumiewania się w języku obcym.

Na 30 marca 2021 roku zaplanowane zostały również klasowe  quizy z języka angielskiego sprawdzające znajomość gramatyki i leksyki, a także wiedzę z zakresu tradycji i kultury krajów anglojęzycznych. Zwycięzca otrzyma tytuł Klasowego Mistrza Języka Angielskiego. 

W ramach obchodów Dnia Języków Obcych ogłoszona została również specjalna akcja promująca naukę języków obcych. Polegała ona na przygotowaniu w dowolny i kreatywny sposób odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”. Przemyślenia przesyłano w formie plakatu, wiersza, prezentacji w programie Prezi, a nawet filmu. Nie przegapcie szansy i obejrzyjcie poniższą relację fotograficzną. Znajdziecie tam również zdjęcia z wystawy prezentowanej przy świetlicy szkolnej nr 2, gdzie można znaleźć piękne efekty pracy uczniów.

Życzymy nieustającej pasji w zdobywaniu kolejnych językowych umiejętności, bowiem jak powiedział Johann Wolfgang von Goethe „Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym”

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3