Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata

Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję „Sprzątania Świata”. W piątek, 15 września 2023 roku, w ramach 30-tego jubileuszo...

Klasa 3a na Zawodziu

Klasa 3a na Zawodziu

We wtorek, 12 września 2023 roku, klasa 3a wraz z wychowawczynią panią Anną Gorzkiewicz wybrała się do Rezerwatu Archeol...

Klub Młodego Odkrywcy i „Odlotowa Dziesiątka”

Klub Młodego Odkrywcy i „Odlotowa Dziesiątka”

W poniedziałek, 11 września 2023 roku, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Klubu Młodego Odkrywcy, w czasie których ucz...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

CERTYFIKAT Paul Z Koala Adoption CertificateOd kilku miesięcy świat z przerażeniem obserwuje jedne z największych w historii Australii pożary buszu. Według różnych szacunków ogień strawił ponad 100 kilometrów kwadratowych lasu i przyczynił się do śmierci ok. miliarda zwierząt. W ich wyniku zginęły też  co najmniej 34 osoby. 2500 budynków, w tym ponad 1300 domów, uległo zniszczeniu. To niespotykana dotąd strata dla środowiska przyrodniczego.

Ponieważ Australia jest domem wielu endemicznych gatunków zwierząt i roślin, wyginięcie np. koali czy kangurów australijskich oznaczałoby całkowite unicestwienie tych odmian na całej Ziemi, bo występują one tylko tam. W obliczu tej wielkiej ekologicznej tragedii Samorząd Uczniowski i cała nasza szkolna społeczność podjęli dwie wspaniałe inicjatywy.

Pierwszą z nich była zbiórka pieniędzy na WWF (World Wide Fund for Nature) czyli  Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody. Jest to organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym, której celem jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Organizacja ta (z siedzibą w Szwajcarii) stworzyła specjalne konto, na które można wpłacać środki z przeznaczeniem na ratowanie australijskiej przyrody zagrożonej w pożarach.

Akcja „Ratujmy Australię”, którą przeprowadzono w naszej szkole spotkała się z wielkim poparciem uczniów. Na gazetce Samorządu zawisł plakat przedstawiający skalę pożarów i stopień zagrożenia australijskiej fauny i flory. Uczniowie mogli się zapoznać z globalnymi zmianami środowiska wynikającymi z pożarów. Wszelkich informacji na ten temat udzielali też wolontariusze zbierający pieniądze. Dosłownie w dwa tygodnie zebrano ponad 800 PLN, które następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wpłaciła na konto WWF.

Ogrom cierpienia poparzonych ocalałych zwierząt skłonił też naszych uczniów do jeszcze jednego przedsięwzięcia – do tzw. adopcji koali. Samorząd Uczniowski z własnych środków podjął się takiej inicjatywy i w dniu 13 lutego 2020 roku adoptował jednego z niedźwiadków, który z licznymi poparzeniami ocalał z pożarów. Przekazane na wskazane konto środki (40 dolarów australijskich) posłużą leczeniu okaleczonego zwierzęcia. Jest to konkretna pomoc i wyraz wielkiej empatii i troski o słabsze, bezbronne istoty. Nasi uczniowie kolejny raz wykazali się wielkim sercem, odpowiedzialnością i dobrocią. Dla dyrekcji i nauczycieli to powód do wielkiej dumy, a dla innych wzór do naśladowania.

Brawo Uczniowie, trzymajcie tak dalej!

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3