Wizyta Shanki i Furkana

Wizyta Shanki i Furkana

W dniach od 7 do 18 października 2019 roku w ramach międzynarodowego programu AIESEC Global Volounteer gościliśmy w nasz...

Warsztaty z resuscytacji w klasie 5b

Warsztaty z resuscytacji w klasie 5b

W dniu 16 października 2019 roku uczniowie klasy 5b pod opieką wychowawcy, pani Iwony Ignaczak, uczestniczyli w 2-godzin...

Bicie rekordu w resuscytacji

Bicie rekordu w resuscytacji

W środę, 16 października 2019 roku, po raz kolejny przystąpiliśmy do próby bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo – odd...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

Po raz kolejny grono pedagogiczne wybrało się na trzydniową wycieczkę, tym razem za naszą północno-wschodnią granicę na Litwę. Celem wycieczki było połączenie zwiedzania pięknych miejsc i zabytków z odpoczynkiem i integracją wszystkich uczestników. Po raz kolejny wycieczkę można zaliczyć do udanych i choć droga była długa i męcząca wszyscy powrócili bardzo zadowoleni.

W pierwszym dniu wycieczkowicze dotarli do dawnej stolicy Litwy - miejscowości Troki, która określana jest jako jedno z najpiękniej położonych miast Litwy. Ma to związek z osobliwym ukształtowaniem terenu, malowniczością dolin, wąwozów, lasów oraz jezior, które tworzą wspaniały pejzaż. Troki znajdują się w niewielkiej odległości od Wilna i liczą zaledwie kilka tysięcy mieszkańców. Zwiedzających zachwycił doskonale zachowany zamek, będący pozostałością dawnej świetności miasta. Jest to największa tego typu budowla na Litwie. Zamek został zbudowany na jednej z wysp jeziora Galwie i dziś pozostaje najczęściej odwiedzanym zabytkiem kraju. Troki określane są często jako miasto na wodzie, nieco na podobieństwo włoskiej Wenecji. Nie posiadają jednak dostępu do morza, ale otoczone są przez cztery jeziora: Galwie, Łuka, Akmiana i Totoriszkiu (Tataryszek). Na koniec uczestnicy posilili się narodowym daniem -kibinai-, które określane jest mianem klucza do lokalnego dziedzictwa kulinarnego.

W drugim dniu wycieczki uczestnicy zwiedzali stolicę Litwy Wilno. Miasto ma jedną z największych w Europie starówek i wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Przewodnik pokazał zwiedzającym Górę Trzech Krzyży, będącą najlepszym punktem widokowym na panoramę miasta. Góra zwieńczona jest trzema wielkimi krzyżami na pamiątkę umęczenia siedmiu franciszkanów. Wszystkich urzekło Stare Miasto, gdzie znajdują się: Uniwersytet Wileński, muzeum  i pomnik A. Mickiewicza, Cerkiew św. Paraskewy, Ratusz, Cerkiew św. Ducha i św. Trójcy oraz przepiękna Ostra Brama i katedra św. Stanisława. Ponadto zwiedzający dotarli do cmentarza na Rossie, gdzie wśród wielu grobów polskich żołnierzy i postaci historycznych znajduje się miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego.

W ostatnim dniu wycieczki przewodnik pokazał basztę Giedymina oraz muzeum Zamku Górnego. Tuż przed odjazdem każdy skosztował przepyszną kawę w usytuowanej kilkaset metrów nad ziemią kawiarni w wileńskiej wieży telewizyjnej. Wszyscy mogli nacieszyć oko przepięknym widokiem na panoramę Wilna i okolic.

Niestety trzy dni to bardzo mało na zobaczenie tylu pięknych miejsc, do których każdy Polak powinien odbyć sentymentalną podróż. Naprawdę warto tam się znaleźć, bo jak nasz wspaniały wieszcz, Adam Mickiewicz, pisał:

 

"Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie."

 

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: sekretariat@sp10.kalisz.pl

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3