Szkolne Zaduszki

Szkolne Zaduszki

W poniedziałek, 4 listopada 2019 roku, odbyła się uroczystość poświęcona pamięci naszych bliskich zmarłych - Szkolne Zad...

XYZ - Starsi młodszym

XYZ - Starsi młodszym

Wzorem ubiegłego roku, w ostatnim tygodniu października, w naszej szkole Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję „XYZ –...

Akcja „Szkoła pamięta”

Akcja „Szkoła pamięta”

W przededniu Wszystkich Świętych w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Nie tylko o swoich bliskich ale również tych,...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

Dnia 8 stycznia 2019 roku uczniowie wszystkich klas czwartych wraz z opiekunem szkolnego koła PCK, panią Małgorzatą Jackowską, uczestniczyli w spotkaniu z panią Elżbietą Garncarek i panią Adrianną Pieniążek, przedstawicielkami Fundacji Księdza Orione „Czyńmy dobro”. Zajmują się one pomocą osobom potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym, w tym dzieciom. Zaproszeni goście opowiedzieli o idei wolontariatu i korzyściach jakie to daje, zarówno obdarowywanym, jak i tym którzy nie oczekując korzyści, bezinteresownie robią coś dla innych.

Z przedstawionej prezentacji uczniowie dowiedzieli się o projektach realizowanych nie tylko na terenie kraju, ale również poza jej granicami. Należą do nich „Adopcja na odległość” czy „Zwierzaki dla Afryki”.  Są one nastawione na pomoc dla mieszkańców Kenii, Mozambiku i Madagaskaru, gdzie często żyje się w skrajnym ubóstwie, z brakiem dostępu do edukacji i perspektyw na przyszłość. Życie wielu dzieci jest tam zagrożone na skutek chorób spowodowanych głodem i brakiem wody.

Projekt „Adopcja na odległość” dotyczy pomocy dzieciom poprzez finansowanie ich edukacji. Koszt comiesięcznej darowizny dla osoby uczącej się w szkole podstawowej wynosi 70 zł, a w szkole średniej 150 zł. Pieniądze wpłacane są na konkretne dziecko. Pomagają mu kompleksowo, zapewniając: wyżywienie, odzież, opiekę medyczną, pokrycie kosztów edukacji i ubezpieczenie.

Projekt „Zwierzaki dla Afryki” dotyczy zakupu z pozyskanych darowizn trzody chlewnej i innych zwierząt wykorzystywanych w gospodarstwach. Do tej pory były to: krowy, kozy, wielbłądy, świnie i kury. Do tego projektu włączyli się również uczniowie naszej szkoły, organizując zbiórkę tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zadać pytania dotyczące życia ich rówieśników na Madagaskarze oraz problemów, z którymi borykają się na co dzień. Trudno im było zrozumieć, że marzeniem dzieci z różnych stron świata może być uczęszczanie do szkoły, które dla wielu dzieci z Polski jest przykrym obowiązkiem.

W działania wolontariackie mogą włączać się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Każdy z nas na miarę swoich możliwości może podarować drugiemu człowiekowi cząstkę samego siebie, wspierając go w potrzebie. Czyni to nas lepszymi i przede wszystkim daje dużo radości i satysfakcji. Warto o tym pamiętać każdego dnia, będąc dla siebie życzliwym i uczynnym.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: sekretariat@sp10.kalisz.pl

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3