Zebraliśmy korki dla Julki

Zebraliśmy korki dla Julki

W dniu 12 czerwca 2019 roku zakończyliśmy akcję zbierania plastikowych zakrętek dla 11 - letniej Julii Domagały, chorej...

Mali ratownicy z klasy 2b

Mali ratownicy z klasy 2b

W środę, 12 czerwca 2019 roku, na zaproszenie wychowawcy pani Ewy Pszczoły, uczniów klasy 2b odwiedził pan Bartosz Biela...

Stypendium im. Św. Jana Pawła II

Stypendium im. Św. Jana Pawła II

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu informuje, iż uczniowie pragnący ubiegać się o stypendium Miasta Kalisza im....

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W czwartek, 6 czerwca 2019 roku, uczniowie klasy 8b i 8c pod opieką pań: Małgorzaty Doroty Nowickiej i Agnieszki Kowalewskiej udali się na wyjątkową wycieczkę do kaliskiego Sądu Okręgowego, gdzie dzięki uprzejmości pani Marty Przybylskiej – sędzi Wydziału Karnego, mogli uczestniczyć w rozprawie sądowej.

Dowiedzieli się m.in. jaka jest struktura i hierarchia sądów w Polsce, jaka jest rola w procesie sądowym sędziego, adwokata czy prokuratora. Bezpośrednio przed rozprawą młodzież została zapoznana z aktualnym stanem sprawy, w której mieli uczestniczyć. Sędzia prowadzący pouczył także zebranych, jak należy się zachowywać oraz wytłumaczył, czym charakteryzuje się Wydział Karny. Zapoznał z niektórymi zapisami w prawie karnym, m.in. dotyczącymi posiadania substancji niedozwolonych czy używania przemocy fizycznej i słownej, także tej w internecie.

W trakcie trwania rozprawy młodzież miała okazję zaobserwować, czym różni się praca poszczególnych zawodów prawniczych, ale także jak zaskakujący i zmienny może być przebieg postępowania sądowego. Okazało się, że są bardzo spostrzegawczy, uważnie słuchali tego, co działo się podczas rozprawy i potrafili wyciągnąć logiczne wnioski.

Pobyt w sądzie umożliwił uczniom zobaczenie nie tylko tego, jak wygląda codzienna praca prawników, ale także był okazją do pogłębienia wiadomości z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Ósmoklasiści z pewnością znają już nie tylko rolę sądów w państwie, ale wiedzą także, jak należy postępować, by nie być karanym.

Ponadto młodzież przekonała się, że sąd nie zawsze musi kojarzyć się z nieprzyjemnymi sprawami karnymi, można tu także uregulować sprawy spadkowe, czym zajmuje się Wydział Ksiąg Wieczystych. Dzień spędzony w sądzie był z pewnością bezcenną lekcją nie tylko wiedzy o społeczeństwie, ale także wartościową lekcją wychowawczą.

Serdecznie dziękujemy pani sędzi Marcie Przybylskiej

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: sekretariat@sp10.kalisz.pl

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3