Wyprawka ucznia klasy pierwszej

Wyprawka ucznia klasy pierwszej

Poniżej informacje na temat przygotowania wyprawki ucznia klasy pierwszej. Prosimy o skompletowanie wyprawki do 10...

Zakończenie zajęć w szkole podstawowej

Zakończenie zajęć w szkole podstawowej

W środę, 19 czerwca 2019 roku, uczniowie klas I – VII po raz ostatni przed wakacjami przyszli do szkoły. Wśród zaproszon...

Pożegnanie uczniów klas VIII i III gimnazjum

Pożegnanie uczniów klas VIII i III gimnazjum

Zakończenie roku szkolnego, które odbyło się 19 czerwca 2019 roku, było szczególnie uroczyste, bowiem ze szkołą żegnali...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W czwartek, 6 czerwca 2019 roku, uczniowie klasy 8b i 8c pod opieką pań: Małgorzaty Doroty Nowickiej i Agnieszki Kowalewskiej udali się na wyjątkową wycieczkę do kaliskiego Sądu Okręgowego, gdzie dzięki uprzejmości pani Marty Przybylskiej – sędzi Wydziału Karnego, mogli uczestniczyć w rozprawie sądowej.

Dowiedzieli się m.in. jaka jest struktura i hierarchia sądów w Polsce, jaka jest rola w procesie sądowym sędziego, adwokata czy prokuratora. Bezpośrednio przed rozprawą młodzież została zapoznana z aktualnym stanem sprawy, w której mieli uczestniczyć. Sędzia prowadzący pouczył także zebranych, jak należy się zachowywać oraz wytłumaczył, czym charakteryzuje się Wydział Karny. Zapoznał z niektórymi zapisami w prawie karnym, m.in. dotyczącymi posiadania substancji niedozwolonych czy używania przemocy fizycznej i słownej, także tej w internecie.

W trakcie trwania rozprawy młodzież miała okazję zaobserwować, czym różni się praca poszczególnych zawodów prawniczych, ale także jak zaskakujący i zmienny może być przebieg postępowania sądowego. Okazało się, że są bardzo spostrzegawczy, uważnie słuchali tego, co działo się podczas rozprawy i potrafili wyciągnąć logiczne wnioski.

Pobyt w sądzie umożliwił uczniom zobaczenie nie tylko tego, jak wygląda codzienna praca prawników, ale także był okazją do pogłębienia wiadomości z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Ósmoklasiści z pewnością znają już nie tylko rolę sądów w państwie, ale wiedzą także, jak należy postępować, by nie być karanym.

Ponadto młodzież przekonała się, że sąd nie zawsze musi kojarzyć się z nieprzyjemnymi sprawami karnymi, można tu także uregulować sprawy spadkowe, czym zajmuje się Wydział Ksiąg Wieczystych. Dzień spędzony w sądzie był z pewnością bezcenną lekcją nie tylko wiedzy o społeczeństwie, ale także wartościową lekcją wychowawczą.

Serdecznie dziękujemy pani sędzi Marcie Przybylskiej

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: sekretariat@sp10.kalisz.pl

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3