Zebraliśmy korki dla Julki

Zebraliśmy korki dla Julki

W dniu 12 czerwca 2019 roku zakończyliśmy akcję zbierania plastikowych zakrętek dla 11 - letniej Julii Domagały, chorej...

Mali ratownicy z klasy 2b

Mali ratownicy z klasy 2b

W środę, 12 czerwca 2019 roku, na zaproszenie wychowawcy pani Ewy Pszczoły, uczniów klasy 2b odwiedził pan Bartosz Biela...

Stypendium im. Św. Jana Pawła II

Stypendium im. Św. Jana Pawła II

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu informuje, iż uczniowie pragnący ubiegać się o stypendium Miasta Kalisza im....

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 5 czerwca 2019 roku 120 uczniów i 30 opiekunów stawiło się na starcie IX edycji literackiej gry miejskiej „Kaliszanie piszący - KALISKIE UPAMIĘTNIENIA MARII DĄBROWSKIEJ”, organizowanej przez naszą szkołę i Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz. Główną bohaterką była Maria Dąbrowska - autorka „Nocy i dni”, bowiem w tym roku przypada 130. rocznica urodzin tej pisarki. Oprócz Dąbrowskiej uczczono także pamięć jej współczesnych - Tadeusza Kulisiewicza (120. rocznica urodzin) oraz Haliny Sutarzewicz (110. rocznica urodzin).

W zabawie wzięli udział przedstawiciele Szkół Podstawowych nr 4, 10 i 12, Szkoły Podstawowej w Rychnowie, Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz placówek szkolno - wychowawczych z Cerekwicy, Borzęciczek, Ostrzeszowa, Jarocina, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego, Konarzewa i Kalisza.

Wszyscy wyposażeni w karty do gry, wyruszyli spod dawnej restauracji „U Barbary i Bogumiła”. Po drodze rozwiązywali przygotowane dla nich zadania, zatrzymali się przy stoisku cukierniczym zorganizowanym przez uczniów „Gastronomika”, odwiedzali miejsca związane z Marią Dąbrowską i słuchali opowieści o pisarce. Na trasie gry znalazło się także Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, redakcja Ziemi Kaliskiej, a na podwórzu przy dawnej pensji Heleny Semadeniowej przy ul. Babinej 2, uczestnicy obejrzeli scenkę przedstawiającą zapisywanie przez państwa Szumskich na pensję ich córki Mani.  

Jedną z atrakcji był także czas spędzony w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie w roku 1910 (wówczas w sali Towarzystwa Muzycznego) Maria Dąbrowska wygłosiła swój pierwszy w życiu odczyt na cześć zmarłej tego roku Marii Konopnickiej, zatytułowany „Pieśniarka dzieci i ludu”. Podczas finału gry, który odbył się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury, prelekcję wygłosiła pani Grażyna Przybylska, kustosz Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, która omówiła związki pisarki z Kaliszem. Z kolei pani Elżbieta Stadtműller, prezes Stowarzyszenia przedstawiła prezentację multimedialną pokazującą fotografie miejsc, których ze względu na odległości i ramy czasowe gry nie udało się odwiedzić.

Tradycyjnie, wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a wśród uczestników rozlosowano nagrody książkowe, które wręczała pani Grażyna Dziedziak – naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta oraz pani Beata Paszak – dyrektor MDK. W przygotowaniach gry wzięło udział 9 różnego rodzaju instytucji, w tym ponad 20 nauczycieli i działaczy Stowarzyszenia oraz 13 wykonawców ról na poszczególnych punktach gry. Autorem scenariusza były pani Elżbieta Stadtmüller i pani Beata Prus. Przygotowaniem zadań zajęli się: pani Magdalena Kaczkowska, pani Urszula Papierska, pan Paweł Grudziński i pani Ewelina Majewska. Kartę zaprojektowali: pani Urszula Papierska, pani Beata Prus i pani Elżbieta Stadtmüller.

Poprzez grę chciano przypomnieć zarówno literackie dokonania Marii Dąbrowskiej, jak też znaczenie dla Kalisza jej twórczości, zwłaszcza powieści „Noce i dnie”, w której sportretowała swoje ukochane miasto „miasto najpiękniejszych nocy i dni”. Ważną rolę w opracowywaniu jej utworów i objaśnianiu związków z kaliskimi realiami odegrała Halina Sutarzewicz.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: sekretariat@sp10.kalisz.pl

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3