Zakończenie roku szkolnego 2020

Zakończenie roku szkolnego 2020

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego w niczym nie przypominało poprzednich. Uczniowie po kilku miesiącach nauki zdalnej...

Mistrzowie Powiatu WLC

Mistrzowie Powiatu WLC

Tegoroczna – V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników – już z założenia miała się zakończyć na eta...

Nakrętki dla Ksawerego

Nakrętki dla Ksawerego

Członkowie szkolnego Koła PCK wraz z panią Małgorzatą Jackowską w dniu 22 czerwca 2020 roku podsumowali trwającą od wrze...

plan lekcji plan wywiadow plan imprez

W dniu 5 czerwca 2019 roku 120 uczniów i 30 opiekunów stawiło się na starcie IX edycji literackiej gry miejskiej „Kaliszanie piszący - KALISKIE UPAMIĘTNIENIA MARII DĄBROWSKIEJ”, organizowanej przez naszą szkołę i Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz. Główną bohaterką była Maria Dąbrowska - autorka „Nocy i dni”, bowiem w tym roku przypada 130. rocznica urodzin tej pisarki. Oprócz Dąbrowskiej uczczono także pamięć jej współczesnych - Tadeusza Kulisiewicza (120. rocznica urodzin) oraz Haliny Sutarzewicz (110. rocznica urodzin).

W zabawie wzięli udział przedstawiciele Szkół Podstawowych nr 4, 10 i 12, Szkoły Podstawowej w Rychnowie, Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz placówek szkolno - wychowawczych z Cerekwicy, Borzęciczek, Ostrzeszowa, Jarocina, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego, Konarzewa i Kalisza.

Wszyscy wyposażeni w karty do gry, wyruszyli spod dawnej restauracji „U Barbary i Bogumiła”. Po drodze rozwiązywali przygotowane dla nich zadania, zatrzymali się przy stoisku cukierniczym zorganizowanym przez uczniów „Gastronomika”, odwiedzali miejsca związane z Marią Dąbrowską i słuchali opowieści o pisarce. Na trasie gry znalazło się także Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, redakcja Ziemi Kaliskiej, a na podwórzu przy dawnej pensji Heleny Semadeniowej przy ul. Babinej 2, uczestnicy obejrzeli scenkę przedstawiającą zapisywanie przez państwa Szumskich na pensję ich córki Mani.  

Jedną z atrakcji był także czas spędzony w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie w roku 1910 (wówczas w sali Towarzystwa Muzycznego) Maria Dąbrowska wygłosiła swój pierwszy w życiu odczyt na cześć zmarłej tego roku Marii Konopnickiej, zatytułowany „Pieśniarka dzieci i ludu”. Podczas finału gry, który odbył się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury, prelekcję wygłosiła pani Grażyna Przybylska, kustosz Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, która omówiła związki pisarki z Kaliszem. Z kolei pani Elżbieta Stadtműller, prezes Stowarzyszenia przedstawiła prezentację multimedialną pokazującą fotografie miejsc, których ze względu na odległości i ramy czasowe gry nie udało się odwiedzić.

Tradycyjnie, wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a wśród uczestników rozlosowano nagrody książkowe, które wręczała pani Grażyna Dziedziak – naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta oraz pani Beata Paszak – dyrektor MDK. W przygotowaniach gry wzięło udział 9 różnego rodzaju instytucji, w tym ponad 20 nauczycieli i działaczy Stowarzyszenia oraz 13 wykonawców ról na poszczególnych punktach gry. Autorem scenariusza były pani Elżbieta Stadtmüller i pani Beata Prus. Przygotowaniem zadań zajęli się: pani Magdalena Kaczkowska, pani Urszula Papierska, pan Paweł Grudziński i pani Ewelina Majewska. Kartę zaprojektowali: pani Urszula Papierska, pani Beata Prus i pani Elżbieta Stadtmüller.

Poprzez grę chciano przypomnieć zarówno literackie dokonania Marii Dąbrowskiej, jak też znaczenie dla Kalisza jej twórczości, zwłaszcza powieści „Noce i dnie”, w której sportretowała swoje ukochane miasto „miasto najpiękniejszych nocy i dni”. Ważną rolę w opracowywaniu jej utworów i objaśnianiu związków z kaliskimi realiami odegrała Halina Sutarzewicz.

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowpcknasz filmfestiwal filmblog literackiblog fitness

informacje prezent podst

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

jezyk-niemiecki-2

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

dobrz zaprojektowany

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Dzieci logo kolor mm

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3